Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Czeka nas wyborcza rewolucja. Zmiana podziału na okręgi wyborcze. Jeden radny z jednego okręgu

Jacek Drożdż
Archiwum
Podczas najbliższych wyborów samorządowych przeżyjemy rewolucję, głosować będziemy w jednomandatowych okręgach. W radzie miejskiej znajdą się więc ci, którzy naprawdę otrzymają najwięcej głosów.

Podczas najbliższych wyborów samorządowych przeżyjemy w Radomsku (i w całej Polsce) małą rewolucję. Za dwa lata głosować będziemy bowiem w jednomandatowych okręgach wyborczych. Co to oznacza? W radzie miejskiej znajdą się ci, którzy naprawdę otrzymają największą liczbę głosów wyborców.

Do tej pory Radomsko podzielone było na cztery okręgi wyborcze. Wybierano z nich 21 radnych - z trzech okręgów wybierano po pięć osób, z jednego - sześć, głosowano na kandydatów wpisanych na listy wyborcze, które zgłaszały ich komitety wyborcze. - W najbliższych wyborach będzie inaczej, zmieniła się bowiem ustawa Kodeks Wyborczy. Dlatego w Radomsku nie będzie już czterech okręgów, ale 21. Tyle, ilu radnych będziemy wybierać - wyjaśnia Radosław Zatoń, sekretarz miasta.

Magistrat przygotował właśnie propozycję podziału Radomska na okręgi. Przy ich tworzeniu należało uwzględnić wytyczne komisarza wyborczego: liczba mieszkańców w każdym z nich powinna być zbliżona, a okręgi powinny być jednolitym obszarem terytorialnym. - Tworząc je, wzięliśmy pod uwagę również dotychczasowe obwody głosowania. Staraliśmy się nie zmieniać siedzib lokali wyborczych - mówi Radosław Zatoń.

Dla przykładu, jednym okręgiem wyborczym będzie Stobiecko Miejskie, podobnie Bogwidzowy. Saniki zostaną przypisane do Przedborskiej. W jeden okręg zostaną połączone Folwarki i Sucha Wieś. W centrum miasta okręg obejmie ulice od Fabianiego, przez Krakowską, plac 3 Maja, Reymonta do Warszyca.

Okręgi jednomandatowe mogą zmienić układ w radzie miejskiej, zdominowanej przez silne partie i ugrupowania. Taka forma wyborów powinna umożliwić bowiem wejście do rady ludziom znanym w dzielnicy i zaangażowanym w jej sprawy. To również koniec głosowania na partyjne listy: silny lider z dużą liczbą głosów powodował bowiem, że nawet ci kandydaci, którzy uzyskali słabszy wynik mieli szanse, by dostać się do rady.

Nad projektem podziału Radomska na okręgi będą dyskutować radni.

Podobne procedury rozpoczęły się także w gminach.

od 12 lat
Wideo

Protest w obronie Parku Śląskiego i drzew w Chorzowie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na radomsko.naszemiasto.pl Nasze Miasto