Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Coraz mniej wolnych łóżek dla zakażonych w regionie łódzkim. Ma ruszyć szpital tymczasowy w hali Expo Łódź i dodatkowe łóżka w szpitalach

Matylda Witkowska
Matylda Witkowska
Kurczą się zapasy łóżek dla chorych na COVID-19. W ostatnich dniach 10 szpitali w regionie musiało przeznaczyć dodatkowe łóżka dla zakażonych. Za tydzień lub dwa może ruszyć szpital polowy w hali Expo Łódź.

CZYTAJ DALEJ >>>
Kurczą się zapasy łóżek dla chorych na COVID-19. W ostatnich dniach 10 szpitali w regionie musiało przeznaczyć dodatkowe łóżka dla zakażonych. Za tydzień lub dwa może ruszyć szpital polowy w hali Expo Łódź. CZYTAJ DALEJ >>>
Kurczą się zapasy łóżek dla chorych na COVID-19. W ostatnich dniach 10 szpitali w regionie musiało przeznaczyć dodatkowe łóżka dla zakażonych. Za tydzień lub dwa może ruszyć szpital polowy w hali Expo Łódź.

Coraz mniej wolnych łóżek w regionie łódzkim. Będą przekształcenia

Trzecia fala koronawirusa zmniejsza zasoby wolnych łóżek szpitalnych dla chorych z COVID-19. Przed weekendem liczba zakażeń w regionie dwukrotnie przekroczyła tysiąc. To poziom niespotykany od listopada.

- Sytuacja epidemiczna w województwie łódzkim pogarsza się – przyznał wczoraj na konferencji prasowej wojewoda łódzki Tobiasz Bocheński. Wojewoda zwrócił uwagę, że liczba zakażeń i hospitalizacji rośnie.

Dlatego zwiększana jest liczba łóżek covidowych w szpitalach w województwie łódzkim. W całym regionie dostępnych jest prawie 13 tys. łóżek szpitalnych. Z tego ponad 2 tys. to tzw. łóżka covidowe. Liczba tych ostatnich ma się w tym tygodniu zwiększyć. Do niedzieli wszystkich łóżek dla zakażonych będzie prawie 2,5 tys. Liczba podstawowych łóżek ma wzrosnąć z 1410 do 1712, czyli o 302 miejsca.

Część z nich to zawieszone zimą oddziały covidowe. Ale na przykład w Specjalistycznym Szpitalu Gruźlicy i Chorób Płuc w Tuszynie zlikwidowany został wczoraj oddział chorób wewnętrznych, a jego 30 łóżek przekształcono w covidowe. Pacjenci mają trafiać do szpitala chorób płuc w łódzkich Łagiewnikach lub do szpitala im. Kopernika w Łodzi.

W szpitalu wojewódzkim w Sieradzu 10 dodatkowych łóżek covidowych utworzonych będzie na istniejącym już tam oddziale obserwacyjno-zakaźnym. Na trzecią falę epidemii powiększy się on z 16 do 26 miejsc.

Jednak w tym celu musi być czasowo zlikwidowany oddział gruźlicy i chorób płuc. Już wczoraj na oddziale wstrzymane zostały planowe przyjęcia chorych, od piątku działalność oddziału będzie zawieszona. Personel oddziału zajmie się pacjentami z COVID-19. Ma w tym już doświadczenie. - Podobnie było już podczas poprzedniej fali epidemii – informuje Grażyna Kieszniewska, rzeczniczka prasowa szpitala. W oddziale dalej świadczona będzie jednak pomoc ambulatoryjna i domowe leczenie tlenem.

Nie wszędzie oddziały są likwidowane. W szpitalu im. Biegańskiego w Łodzi stan łóżek covidowych zwiększono o 15. Odbyło się to w prosty sposób, bo warunki lokalowe umożliwiły dostawienie dodatkowych łóżek.

W Centum Medycznym im. Jonschera w Łodzi od wtorku działać będzie 16 łóżek covidowych. Odbędzie się to przez przywrócenie do działania istniejącego tu podczas poprzedniej fali oddziału covidowego, który w czasie niedawnego obniżenia fali epidemii został zamknięty.

Zgodnie z założeniem służb wojewody Tobiasza Bocheńskiego w tej fali epidemii przekształceń łóżek, zwłaszcza specjalistycznych, ma być mniej.

- Gdybyśmy przekształcali kolejne łóżka szpitalne w covidowe, powodowalibyśmy problemy w zwykłej służbie zdrowia - wyjaśnił na poniedziałkowej konferencji prasowej wojewoda.

Dodatkowych pacjentów ma w razie potrzeby przyjąć szpital tymczasowy w Hali Expo Łódź. Ma on 272 łóżka, oraz sprzęt niezbędny do terapii pacjentów z COVID-19. Jego koszt wyniósł do tej pory 15 mln zł.

Decyzja o otwarciu szpitala ma być ogłoszona w ciągu 7-14 dni. Pacjentami zajmą się lekarze i pielęgniarki, którzy już jesienią zgłosili gotowość do pracy w tym miejscu.

Szpital od 25 stycznia działa jako centralny punkt szczepień. Wykonano tu już kilkanaście tysięcy zastrzyków. Dlatego szczepienia muszą być przeniesione w inne miejsce. Jego lokalizacji wojewoda nie zdradza, wiadomo jednak, że nie będzie to sąsiednia Sukcesja. Zapisani pacjenci dostaną informację o nowym miejscu.

- Wszystkie osoby, które się zapisały na szczepienia zostaną poinformowane i przekierowane. Ta czynność jest potrzebna, by uruchomić szpital – zapewnił wojewoda.

Jak poinformował wojewoda w ramach przygotowań do trzeciej fali zakupionych zostało 388 respiratorów, 220 urządzeń do terapii tlenem, 240 łóżek do intensywnej terapii, 9 tomografów, 10 nowych instalacji tlenowych i 34 karetki.

Pogoda na Wielkanoc 2021. Jak będzie aura w nadchodzące święta wielkanocne? Prognoza długoterminowa
Waloryzacja emerytur 2021. Tabela netto - jakie emerytury i renty na rękę po waloryzacji od 1 marca 2021 roku
Koronawirus. Kto nie musi nosić maseczki? Nowe wytyczne Ministerstwa Zdrowia

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wielki Piątek u Ewangelików. Opowiada bp Marcin Hintz

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Coraz mniej wolnych łóżek dla zakażonych w regionie łódzkim. Ma ruszyć szpital tymczasowy w hali Expo Łódź i dodatkowe łóżka w szpitalach - Dziennik Łódzki

Wróć na lodz.naszemiasto.pl Nasze Miasto