Cmentarz prawosławny należy do najstarszych nekropoli w Łowiczu [ZDJĘCIA]

Redakcja
Cmentarz prawosławny należy do najstarszych nekropoli w Łowiczu Rafał Klepczarek
Za kilka dni uroczystość Wszystkich Świętych z tej okazji przypominany jeden z mniej znanych łowickich cmentarzy. Warto go odwiedzić i zapalić choć symboliczne światełko dla prawosławnych mieszkańców pelikaniego grodu, którzy przez dekady tworzyli jego tożsamość religijno-kulturową.

Prawosławna nekropolia przy ul. Listopadowej w Łowiczu powstała w 1820 r. dla łowickich parafii katolickich Św. Ducha i katedralnej. Z tego czasu zachował się wystawiony w 1829 r. nagrobek napoleońskiego pułkownika Józefa Rzodkiewicza, uczestnika bitwy pod Lipskiem.

W 1836 r. cały cmentarz został przejęty przez wyznawców prawosławia. Stało się tak po tym, jak Rosjanie pochowali tam prawosławnego samobójcę Kaczurę. Katolicy uznali, że doszło do profanacji nekropolii i zaczęli grzebać swoich bliskich na obecnym cmentarzu farskim.

Z kolei wierni z parafii świętoduskiej doprowadzili do powstania cmentarza Emaus, który powstał miejscu dawnego kościoła św. Piotra na Bratkowicach.

Prawosławni łowiczanie użytkowali cmentarz przy ul. Listopadowej do końca XX wieku. Szacuje się, że pochowano tam 3 tys. osób, a wśród nich burmistrza Sergiusza Kazancewa oraz znanego łowickiego fotografika Igora Russela.

Do czasów dzisiejszych zachowało się zaledwie kilkadziesiąt nagrobków, które w przeważającej mierze zostały zdewastowane. Wśród nich ocalały zabytkowe dziewiętnastowieczne neoklasycystyczne i secesyjne nagrobki stworzone m.in. przez warszawskich rzeźbiarzy, wykonujących na co dzień swoje prace na warszawskich Powązkach.

produkty antywirusowe - oferta naszego sklepu medica365.pl

Rząd przyspiesza luzowanie obostrzeń

Wideo

Materiał oryginalny: Cmentarz prawosławny należy do najstarszych nekropoli w Łowiczu [ZDJĘCIA] - Dziennik Łódzki

Dodaj ogłoszenie