Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Chcą zatrudniać setki tysięcy cudzoziemców. Firmy z województwa łódzkiego wyprzedza tylko Mazowsze

Alicja Zboińska
Alicja Zboińska
Wideo
od 16 lat
Aż 220 tys. oświadczeń o zamiarze zatrudnienia cudzoziemców złożyli w ubiegłym roku pracodawcy z województwa łódzkiego. Pod tym względem zajęliśmy drugie miejsce w kraju, wyprzedziło nas jedynie Mazowsze z 347 tysiącami oświadczeń. W całym kraju takie dokumenty były składane w sumie niemal 2 miliony razy.

Właściciele firm, którzy chcą zatrudniać Ukraińców, Gruzinów, Ormian, Rosjan, Mołdawian i Białorusinów, mogą skorzystać z uproszczonej procedury i w urzędzie pracy złożyć oświadczenie o powierzeniu wykonywania pracy cudzoziemcowi. Okazuje się, że przedsiębiorcy z województwa łódzkiego bardzo chętnie korzystają z takiej możliwości.

220 tys. oświadczeń w województwie łódzkim

Jak wynika z danych Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej do "pośredniaków" w naszym regionie w ubiegłym roku trafiło ponad 176 tys. oświadczeń dotyczących Ukraińców, ponad 20,7 tys. w sprawie Gruzinów i ponad 11 tys. w przypadków Mołdawian. Ponadto pracodawcy chcieli zatrudnić blisko 8 tys. Białorusinów, ponad 3 tys. Rosjan oraz ponad tysiąc Ormian. W sumie chodzi o 220 tys. pracowników zza wschodniej granicy.

WIADOMOŚCI Z ŁODZI

Nasze województwo wyróżnia się pod tym względem na tle kraju: to u nas złożono najwięcej oświadczeń dotyczących Gruzinów, natomiast w przypadku Ukraińców region zajął drugie miejsce, po Mazowszu, gdzie takich oświadczeń wpłynęło 289 tys.

Cudzoziemcy poszukiwani w całym kraju

Z danych resortu wynika, że w ubiegłym roku w skali kraju złożono o niemal 30 proc. więcej oświadczeń niż w 2020 roku i o 20 proc. więcej niż w przedpandemicznym 2019. Największe deficyty dotyczą prostych prac. Firmy zgłosiły zapotrzebowanie na aż 146 tys. magazynierów oraz 110 tys. pakowaczy z zagranicy. Widać też deficyty osób z fachem w ręku. Pracodawcy starali się o pozyskanie 17 tys. spawaczy i 19,5 tys. ślusarzy.

Tuż za pierwszą trójką znaleźli się kierowcy, dla których wystawiono 115 tys. oświadczeń, kolejni są robotnicy pracujący przy przeładunku towarów (110 tys.). Nieco mniej niż 100 tys. oświadczeń o zamiarze powierzenia pracy cudzoziemcom wystawiono operatorom maszyn i urządzeń (95 tys.). Następni w kolejności byli murarze (61 tys.), sprzątaczki biurowe i hotelowe (61 tys.) oraz monterzy (ponad 56 tys.).

WIADOMOŚCI Z ŁODZI

Braki kadrowe

W przypadku masarzy i pracowników przetwórstwa ryb wystawiono 49 tys. oświadczeń, dla pracowników zajmujących się sprzątaniem innym niż w biurach i hotelach było to 40 tys., 31 tys. oświadczeń wystawiono dla betoniarzy, 28 tys. dla malarzy budowlanych, 23 tys. dla pomocy kuchennej, 21 tys. dla elektryków, 20 tys. dla tynkarzy, 19,5 tys. dla ślusarzy, 15 tys. dla kontrolerów procesów przemysłowych, 13 tys. dla cieśli oraz 13 tys. dla gospodarzy budynków.

- Jak widać nasza gospodarka ma duże deficyty kadrowe, jeżeli chodzi o specjalistów z fachem w ręku, czyli ślusarzy, murarzy, tynkarzy, betoniarzy - mówi Krzysztof Inglot, ekspert ds. rynku pracy Personnel Service. - Ściągamy ich z Ukrainy, bo pracownicy z tego kraju są nam bliscy kulturowo i bariera językowa jest niewielka. To główne przewagi. Do tego pracodawcy wskazują, że cenią pracowników z Ukrainy za pracowitość i lojalność.

WIADOMOŚCI Z ŁODZI

Dlaczego Ukraińcy wybierają województwo łódzkie?

Temu, dlaczego Ukraińcy wybierają pracę w województwie łódzkim przyjrzała się dr Dorota Kałuża-Kopias z Katedry Demografii Uniwersytetu Łódzkiego.

- Chodzi m.in. o bliskość językową, która umożliwia po kilku tygodniach komunikację w podstawowym zakresie - podkreśla dr Kałuża-Kopias. - Kolejny powód to bliskość geograficzna, która umożliwia częstszy kontakt z rodziną dzięki poprawie połączeń drogowych oraz pojawieniu się tanich przewoźników lotniczych zapewniających połączenia z wieloma miastami ukraińskimi. Znaczenie mają też istniejące sieci migracyjne, które pozwalają w pierwszych miesiącach po przyjeździe na zmniejszenie kosztów funkcjonowania w nowym miejscu.

WIADOMOŚCI Z ŁODZI

Kolejne powody to wyższe zarobków niż w kraju rodzimym oraz liberalizacja przepisów prawa ułatwiających dostęp cudzoziemców zza wschodniej granicy do polskiego rynku pracy. Dr Kałuża-Kopias podkreśla, że można się było spodziewać, że Ukraińcy wybiorą głównie województwa w regionach wschodnich, ale tak się nie stało. Wynika to z tego, że te regiony są mniej atrakcyjnym rynkiem pracy niż województwa położone w centralnej i zachodniej Polsce. Wpływ ma także poziom bezrobocia w poszczególnych powiatach.

Niskie bezrobocie w Polsce

Bezrobocie w Polsce jest na rekordowo niskim poziomie. W grudniu 2021 r. wyniosło 5,4 proc. Liczba bezrobotnych spadła w skali miesiąca o ponad 3 tys. i był to pierwszy spadek w grudniu co najmniej od początku lat 90. Natomiast według Eurostatu stopa bezrobocia w naszym kraju w listopadzie 2021 r. wyniosła 3 proc. i była jedną z trzech najniższych w Europie. Wyprzedziły nas tylko Czechy (2,2 proc.) i Niderlandy (2,7 proc.). Do tego pod koniec trzeciego kwartału 2021 r. mieliśmy 153,5 tys. nieobsadzonych miejsc pracy. Połowa tych wakatów dotyczyła przemysłu, budownictwa i handlu.

WIADOMOŚCI Z ŁODZI

W województwie łódzka osób bezrobotnych spadła z 61,5 tys. w listopadzie 2021 do 60,9 tys. w grudniu 2021, a stopa bezrobocia rejestrowanego zmniejszyła się z poziomu 5,6 proc. do 5,5 proc. Duże zmiany wystąpiły w Łodzi: w listopadzie 2021 w tutejszym "pośredniaku" widniało 20,8 tys. nazwisk, miesiąc później 20,3 tys., co przełożyło się na spadek stopy bezrobocia z 5,9 do 5,8 proc.

HOROSKOP NA NOWY ROK

HOROSKOP 2022

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lowicz.naszemiasto.pl Nasze Miasto