Burmistrz Łowicza odwiedził jedną z największych miejskich inwestycji [ZDJĘCIA]

Rafał Klepczarek
Rafał Klepczarek
Burmistrz Łowicza odwiedził jedną z największych miejskich inwestycji
Burmistrz Łowicza odwiedził jedną z największych miejskich inwestycji UM Łowicz
Modernizacja oczyszczalni ścieków w Łowiczu należy do największych miejskich przedsięwzięć ostatnich lat, a przez większość mieszkańców miasta nad Bzurą zauważana jest marginalnie albo wcale. We wtorek (1 grudnia) władze miasta pochwaliły się, że tego dnia uruchomiono nową linię technologiczną części ściekowej oczyszczalni zarządzanej przez Zakład Usług Komunalnych w Łowiczu.

Burmistrz Łowicza odwiedził jedną z największych miejskich inwestycji.

Przebudowa oczyszczalni trwa od 2014 roku i ma się zakończyć dopiero za dwa lata – w grudniu 2022 roku. Wartość projektu wynosi prawie 94 mln zł, z których blisko 49 mln zł dołożyła Unia Europejska.

Przedstawiciele ratusza informują, iż celem prac modernizacyjnych jest zapewnienie większej skuteczności oczyszczania ścieków oraz zmniejszenie ładunku odprowadzanych zanieczyszczeń poprzez dostosowanie istniejącego układu technologicznego do obowiązujących standardów i technologii stosowanych w procesie oczyszczania ścieków i przeróbki ich osadów. Istotne jest także stworzenie trwałego, efektywnego i zgodnego z wymaganiami ochrony środowiska sposobu zagospodarowania tych ostatnich.

Po remoncie ma zostać znacznie podwyższony stopień hermetyczności procesu oczyszczania ścieków, wzrośnie poziom skanalizowania aglomeracji składającej się z miasta i okolicznych wsi oraz rozpoczęty zostanie proces wykorzystywania energii odnawialnej w ramach miejskiej oczyszczalni. Ma to się przełożyć na polepszenie standardów ochrony środowiska, zmniejszenie zużycia energii poprzez wykorzystanie biogazu oraz na skuteczniejszą eliminacje biogenów. Operacja ta usprawni również system gospodarki osadowej, „co wpłynie racjonalne na gospodarkę wodno-ściekową”.

We wtorek nową linię oglądał burmistrz Krzysztof Kaliński wraz z Cezarym Kołodziejskim, kierownikiem oczyszczalni ścieków ZUK.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

iPolitycznie - Robert Telus o rozwiązaniu problemu zboża - skrót

Materiał oryginalny: Burmistrz Łowicza odwiedził jedną z największych miejskich inwestycji [ZDJĘCIA] - Dziennik Łódzki

Wróć na lowicz.naszemiasto.pl Nasze Miasto
Dodaj ogłoszenie