Bracia Jagurowie zdobyli złote medale

Rafał Klepczarek
Bracia Jagurowie w Spale wywalczyli złote medale
Bracia Jagurowie w Spale wywalczyli złote medale Archiwum
Ośmiu zawodników UKS „Pałac” Nieborów wzięło udział w eliminacjach międzywojewódzkich do przyszłorocznego finału Mistrzostw Polski Juniorów w szachach klasycznych. Dwóch z nich zdobyło złote medale w swoich kategoriach wiekowych.

- Półfinał Mistrzostw Polski w szachach „klasycznych” był rozgrywany w tym roku w Spale, a wystartowało w nim 64 zawodników z 11 klubów - informuje Robert Chojnowski, trener szachistów z powiatu łowickiego. - Rywalizacja w sześciu grupach wiekowych trwała sześć dni, a do wywalczenia było 28 przepustek do rozgrywek ogólnopolskich.
Złote medale zdobyli bracia Jagurowie: Gabriel w kategorii C11, a starszy Norbert w C13. - Obaj dokonali tego jednak w dramatycznych jak na szachy okolicznościach - relacjonuje trener Chojnowski. - Norbert zanotował w całym turnieju dziewięć wygranych i dwa remisy. Taki sam bilans miał jego rywal z Bełchatowa Mateusz Stanowski i o złocie zadecydowała dwupartyjna dogrywka.
Gabriel natomiast po kontrowersyjnym walkowerze zwyciężył rozstawionego z numerem 1 Tomasza Szczepanowskiego. Jednak po konsultacji sędziów i trenera Chojnowskiego, który nalegał jednak na rozegranie partii, a nie ustalaniu wyniku „przy zielonym stoliku” partię rozegrano po kolacji. Nikt jednak nie przypuszczał, że zawodnicy będą grać tak długo i zawzięcie, że ich partia będzie się toczyć również długie godziny. Po zaciętej walce wygrał Gabriel Jagura.
W nieoficjalnej klasyfikacji drużynowej „pałacowcy” po raz pierwszy w historii stanęli na podium zajmując III miejsce, tracąc tylko 1,5 punktu do drużyny ŁKS „Szach-Centrum” Łódź.