Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Bezpłatna rehabilitacja chorób kręgosłupa dla mieszkańców powiatu łowickiego

Natalia Zwolińska
Natalia Zwolińska
W łowickim szpitalu realizowany jest bezpłatny projekt „Rehabilitacja lecznicza w zakresie chorób grzbietu i kręgosłupa w powiecie łowickim”. Z porad specjalistów może skorzystać 400 mieszkańców powiatu.

Kto może skorzystać z programu?

Osoby, które mają zdiagnozowane choroby układu kostno-stawowego, mięśniowego i tkanki łącznej mogą skorzystać z porad rehabilitacyjnych, rehabilitacji z elementami edukacji oraz warsztatów psychoedukacyjnych. Wszystko bezpłatnie.

W projekcie, dla mieszkańców powiatu łowickiego, przewidziano 400 miejsc, z czego 220 dla kobiet. Projekt skierowany jest przede wszystkim (50 procent miejsc) dla osób po 50 roku życia oraz osób wykonujących pracę siedzącą (30 procent miejsc). Pierwszeństwo zakwalifikowania się mają osoby, które są aktywne zawodowo lub poszukujące pracy oraz zainteresowane jej podjęciem.

Proces kwalifikacji do programu

Kwalifikacja pacjenta do programu przeprowadzona zostanie przez personel medyczny. Osoby, które chcą wziąć udział w projekcie powinny posiadać dokumentację medyczną zawierającą wyniki badań obrazowych i neurofizjologicznych, odpisy dokumentacji leczenia ambulatoryjnego, karty informacyjne leczenia szpitalnego. Przedstawiona dokumentacja, bądź dodatkowo zaświadczenie lekarskie, pozwala na potwierdzenie jednostki chorobowej dotyczącej układu ruchu zgodnej z kodami ICD-10 wymienionymi w programie. Skompletowanie dokumentacji medycznej i wymaganych badań diagnostycznych leży po stronie uczestnika programu. Program nie przewiduje środków na badania diagnostyczne.  

Jak żyć z chorobami kręgosłupa?

Kolejnym etapem projektu jest cykl rehabilitacji z elementami edukacji w zakresie codziennej aktywności fizycznej. Zgodnie z rekomendacjami, edukacja w ramach działań usprawniających proces powrotu do pracy jest częścią mającą wpłynąć na zrozumienie przez pacjentów ich choroby oraz procesu leczenia. O rodzaju zlecanych zabiegów u poszczególnych pacjentów decyduje fizjoterapeuta kierując się wskazaniami i wytycznymi. Częstotliwość i czas trwania każdego z zabiegów określa fizjoterapeuta.

Edukacja ważnym elementem rehabilitacji

Zaplanowano również warsztaty psychoedukacyjne. W warsztatach będzie mógł wziąć udział każdy uczestnik programu, który został zakwalifikowany. Uczestnik Programu weźmie udział w dwóch indywidualnych warsztatach psychoedukacyjnych (każde spotkanie trwające min. 60 minut).

Warsztaty psychoedukacyjne prowadzone będą przez:

  • dietetyka (1 spotkanie),
  • psychologa (1 spotkanie prowadzone w oparciu o podejście poznawczo-behawioralne).

Wśród tematów poruszanych podczas psychoedukacji znajdą się m.in.:

  • dieta w schorzeniach narządu ruchu (jak utrzymać prawidłową masę ciała - podstawowe zasady zdrowego żywienia),
  • psychospołeczne i organizacyjne czynniki związane z występowaniem chorób układu mięśniowo-szkieletowego (duże tempo pracy lub wysokie obciążenie pracą; dostrzegana monotonia pracy; niska satysfakcja z pracy; niewielka swoboda decyzyjna/kontrola nad wykonywanymi czynnościami; niedostateczne wsparcie społeczne, walka ze stresem),
  • rozwój umiejętności psychospołecznych. Psychospołeczny aspekt rehabilitacji ma na celu naukę opanowywania sytuacji stresogennych i radzenia sobie z lękiem lub stanami obniżonego nastroju często towarzyszącymi chorobie. Ma także ułatwić akceptację ograniczeń, które narzuca pacjentom dana choroba,
  • związek pomiędzy sferą psychiczną i fizyczną - stres i umiejętność radzenia sobie z nim, techniki relaksacyjne (wpływ stresu, w tym zawodowego na nasilanie się dolegliwości mięśniowo-szkieletowych).

Jak zapisać się do programu?

Aby wziąć udział w projekcie należy zgłosić się do Zakładu Opieki Zdrowotnej w Łowiczu przy ulicy Ułańskiej 28. Zapisy przyjmowane są we wtorki, czwartki oraz piątki w godzinach 7,30-15,00, a w środy w godzinach 9-16. Wizyty fizjoterapeutyczne oraz zabiegi odbywają się w godzinach popołudniowych oraz w soboty.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak postępować, aby chronić się przed bólami pleców

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lowicz.naszemiasto.pl Nasze Miasto