Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

ASF w województwie łódzkim. Trzy gminy powiatu opoczyńskiego w strefie czerwonej, kolejne w strefie żółtej

bead
W środę, 19 lutego, trzy gminy powiatu opoczyńskiego objęte zostały tzw. czerwoną strefą ASF. To pierwsze gminy województwa łódzkiego, w których występuje wysokie zagrożenie chorobą afrykańskiego pomoru świń. Jednocześnie powiększona została strefa tzw. strefa żółta, która obejmuje już ponad 30 gmin w Łódzkiem.

Strefą czerwoną, czyli z wysokim stopniem zagrożenia chorobą ASF, w środę 19 lutego, objęte zostały trzy gminy powiatu opoczyńskiego: Poświętne, Drzewica oraz Opoczno. Zwiększona została jednocześnie strefa żółta ochrony przed ASF, w sumie na terenie województwa łódzkiego objętych nią zostało ponad 30 gmin z powiatów: opoczyńskiego, tomaszowskiego, rawskiego, skierniewickiego oraz łowickiego.

Przypomnijmy, że kilka tygodni temu u granic województwa łódzkiego znaleziono martwego dzika, który był nosicielem ASF, w związku z tym na terenie powiatu opoczyńskiego i skierniewickiego przeprowadzono akcje poszukiwawcze, które miały na celu odnaleźć padłe dziki. Jednocześnie wojewoda łódzki podpisał zarządzenie w sprawie większego odstrzału dzików.

Afrykański pomór świń (African swine fever - ASF) to groźna, zakaźna i zaraźliwa choroba wirusowa świń domowych, świniodzików oraz dzików. W przypadku wystąpienia ASF w stadzie dochodzi do dużych spadków w produkcji: zakażenie przebiega powoli i obejmuje znaczny odsetek zwierząt w stadzie, przy czym śmiertelność zwierząt sięga nawet 100%. Ludzie nie są wrażliwi na zakażenie wirusem ASF, w związku z czym choroba ta nie stwarza zagrożenia dla ich zdrowia i życia.

W celu ochrony przed rozprzestrzenianiem się ASF ustalane są trzy strefy: obszar zagrożenia (kolor niebieski na mapie), obszar objęty ograniczeniami (kolor czerwony na mapie) oraz obszar ochronny (kolor żółty na mapie).

W STREFIE CZERWONEJ posiadacze świń muszą:
- utrzymywać świnie: a) w sposób wykluczający ich kontakt ze zwierzętami wolno żyjącymi (np. dzikami, dzikim ptactwem) oraz ze zwierzętami domowymi (zwłaszcza kotami), b) w odrębnych, zamkniętych pomieszczeniach, w których są utrzymywane tylko świnie, mających oddzielne wejścia oraz niemających bezpośredniego przejścia do innych pomieszczeń, w których są
utrzymywane inne zwierzęta kopytne (np. bydło, owce, kozy, konie);
- sporządzić i na bieżąco aktualizować spis posiadanych świń, z podziałem na prosięta, warchlaki, tuczniki, lochy, loszki, knury i knurki (DODATKOWO do księgi rejestracji stada świń),
- karmić świnie paszą zabezpieczoną przed dostępem zwierząt wolno żyjących;
- wyłożyć i nasączyć środkiem dezynfekcyjnym MATY DEZYNFEKCYJNE

Obowiązują także odrębne przepisy dotyczące przemieszczania świń oraz ich uboju. Szczegóły u powiatowych weterynarz oraz na stronie Głównej Inspekcji Weterynaryjnej.

W obrębie strefy żółtej oraz poza ten obszar w granicach Polski - przesyłka świń do innych gospodarstw albo do rzeźni musi być zaopatrzona w świadectwo zdrowia, wystawione przez urzędowego lekarza weterynarii (nie wcześniej niż 24 godziny przed wysyłką).
Ze strefy żółtej poza granice Polski - dodatkowe wymagania weterynaryjne dla przemieszczanych świń:
- muszą przebywać w gospodarstwie co najmniej 30 dni bezpośrednio przed przemieszczeniem lub od urodzenia,
pochodzą z gospodarstwa, do którego w okresie 30 dni przed przemieszczeniem nie wprowadzono świń pochodzących ze strefy niebieskiej (obszarów zagrożenia), ani czerwonej (obszaru objętego ograniczeniami),
- w ciągu 15 dni przed przemieszczeniem zostały poddane badaniu laboratoryjnemu w kierunku ASF z wynikiem ujemnym,
- w ciągu 24 godzin przed przemieszczeniem zostały poddane badaniu klinicznemu przez urzędowego lekarza weterynarii i nie wykazywały objawów klinicznych ASF - następnie urzędowy lekarz weterynarii wystawia świadectwo zdrowia.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziennik Zachodni / Wybory Losowanie kandydatów

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lowicz.naszemiasto.pl Nasze Miasto