Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Areszt Śledczy w Bielsku-Białej do likwidacji

Arkadiusz Nauka
google maps
Już wkrótce w całym kraju zostanie zlikwidowanych 14 więzień i aresztów śledczych. Na liście znalazły się też placówki z naszego województwa. Z penitencjarnej mapy znikną areszty śledcze w Zabrzu i Bielsku-Białej.

Plany likwidacyjne wynikają z nowych przepisów przygotowywanych przez Ministerstwo Sprawiedliwości.

- Służba Więzienna jako jedyna formacja nie przeszła gruntownej reformy po 1989r. w związku z tym Ministerstwo Sprawiedliwości i Centralny Zarząd Służby Więziennej przygotowały pierwszą ustawę modernizacyjną, która przewiduje zmianę wielu elementów funkcjonowania więziennictwa - mówi mjr Justyna Siedlecka, rzecznik prasowy Dyrektora Okręgowego Służby Więziennej w Katowicach.

Dodaje, że jednym z zapowiadanych elementów reformy były plany budowy i modernizacji zakładów karnych. Do końca marca przekształceniu lub likwidacji ulegną małe  i wyeksploatowane jednostki penitencjarne w kraju, co pozwoli na racjonalizację wydatków ponoszonych na ich utrzymanie.

Pojemność zarówno bielskiego jak i zabrzańskiego aresztu nie przekracza 300 osadzonych.
- Areszt Śledczy Bielsko-Biała zostanie przekształcone w oddział zewnętrzny ZK Cieszyn, co spowoduje, że obie jednostki już jako jedna - będą miały wspólne kierownictwo usprawniające zarządzanie. Z kolei Areszt Śledczy Zabrze ulegnie zniesieniu, co oznacza, że z dniem 31 marca br. jednostka zostanie zamknięta - informuje mjr Justyna Siedlecka.

Jednostka położona jest w ścisłym centrum Bielska – Białej, przy ul. Słowackiego 15 a. Sąsiaduje z zespołem szkół Towarzystwa Szkolnego im. M. Reja, oraz z budynkiem do niedawna będącym IV liceum Ogólnokształcącym im. KEN.

Pierwsze informacje dotyczące więzienia usytuowanego w Bielsku na tyłach budynku przy Rynku nr 9 pochodzą z 1850 roku. W „Ostschlesiche Deutsche Zeitung” nr 64 z 4 czerwca 1902 roku znajduje się wzmianka, że 3 czerwca 1902 roku rozpoczęto prace budowlane pod nowe obiekty usytuowane przy aktualnej ulicy Słowackiego.

W 1962 roku rozpoczęto modernizacje budynku penitencjarnego. Wybudowano kuchnię więzienną oraz założono kanalizację. O blisko 1/3 zwiększono ilość cel dla osadzonych. W latach osiemdziesiątych przez pewien czas prowadzono zatrudnienie zewnętrzne skazanych oraz produkcję nakładczą na terenie jednostki. Pojemność określano wówczas na 263 osadzonych, jednakże jednostką pomiaru był wtedy metr sześcienny.

Wybudowany ponad sto lat temu areszt miał zabezpieczać potrzeby regionu zamieszkałego wówczas przez ok. 130 tys. mieszkańców. Dziś jest to już przeszło 450 tys. mieszkańców. Pojemność jednostki przed rozpoczęciem prac ustalona była na 175 osadzonych. Od wielu lat areszt był permanentnie przeludniony. Średnioroczny stan zaludnienia przekraczał 130%. Sytuacja ta w połączeniu z fatalnym stanem obiektu stała się powodem podjęcia decyzji o modernizacji i rozbudowie obiektu.

Do prac przystąpiono w listopadzie 2006 r., a w marcu 2007 r. jednostkę rozludniono w związku z decyzją o zawieszeniu jej działalności. Budynek penitencjarny podniesiony został o kolejne dwie kondygnacje. Jedna z nich to oddział mieszkalny, a druga to część administracyjna. Część prac wykonali sami funkcjonariusze. Staraniem księdza kapelana powstała okazała kaplica ekumeniczna.

Remont zakończony został we wrześniu 2008 roku. Koszty inwestycyjne i remontowe wyniosły łącznie ponad 8 mln zł. Ostatnią duża inwestycją kwatermistrzowską było zamontowania paneli solarnych na dachu pawilonu penitencjarnego i modernizacja instalacji cieplnej w areszcie.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziennik Zachodni / Wielki Piątek

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na bielskobiala.naszemiasto.pl Nasze Miasto