Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Andrzej Batorski z gminy Żytno z metalu tworzy prawdziwe dzieła sztuki. Jego statuetki zdobią największe gale! ZDJĘCIA

Małgorzata Kulka
Małgorzata Kulka
Andrzej Batorski z gminy Żytno z metalu tworzy prawdziwe dzieła sztuki. Jego statuetki zdobią największe gale
Andrzej Batorski z gminy Żytno z metalu tworzy prawdziwe dzieła sztuki. Jego statuetki zdobią największe gale Archiwum A. Batorskiego
Andrzej Batorski z gminy Żytno w powiecie radomszczańskim, rzeźbiarz-samouk, tworzy wyjątkowe statuetki, które trafiają w ręce nagradzanych celebrytów, sportowców czy biznesmenów. Jak mówi artysta, stara się tworzyć dzieła oryginalne i niepowtarzalne.

Wyjątkowe statuetki powstają w gminie Żytno

Choć z metalem pracował już od czasów szkoły średniej, dopiero po latach odkrył w sobie pasję i talent do tworzenia z niego prawdziwych dzieł sztuki. Dziś wykonywane przez niego statuetki trafiają w ręce nagradzanych nie tylko w Polsce, ale też m. in. w Dubaju czy Stanach Zjednoczonych. Andrzej Batorski jest artystą, rzeźbiarzem-samoukiem i właścicielem firmy ABarton działającej w Mostach na terenie gminy Żytno (powiat radomszczański). W ostatnim czasie ma pełne ręce roboty, bo zainteresowanie jego wyjątkowymi statuetkami jest bardzo duże.

ABarton to profesjonalny producent wyrobów metaloplastyki artystycznej. Właściciel, który pracuje razem z synem Kamilem, wszystkie produkty tworzy ręcznie dzięki czemu są tak unikalne. Zaufało mu już wielu prestiżowych klientów, a statuetki okolicznościowe z okolic Żytna gościły na największych galach, np. na V Międzynarodowym Konkursie Kulinarnym, Gali Finałowej Polish Businesswoman Awards, Gali Najbardziej Wiarygodny w Polskiej Gospodarce, Złotych Laurach Super Biznesu, Gali Tauron Basket Ligi czy Gali Mistrzów Sportu.

Metaloplastyka jest rodzajem twórczości artystycznej. Specjaliści, którzy się nią zajmują, potrafią stworzyć cuda za pomocą obróbki metali. Dziedzina ta zajmuje się wyrobem mebli, schodów, bram, barierek, a także drobnych elementów, takich jak medale, puchary czy trofea. Wszystkie wykonane w ten sposób elementy charakteryzują się wysoką jakością oraz dbałością o najmniejsze detale.

Andrzej Batorski i jego wyjątkowe statuetki

A jak metaloplastyka zagościła w życiu Andrzeja Batorskiego? W technikum uczył się budowy maszyn, potem pracował w ślusarstwie i spawalnictwie. Ale w latach 90 postanowił zmienić branżę i zaczął pracować w biurze - na poczcie. Jednak zamiłowanie do „metalu” nie dało o sobie zapomnieć i kiedy zrezygnował z pracy, postanowił zająć się kowalstwem ciężkim, czyli wykonywaniem bram, balustrad itp.

- Przygoda z kowalstwem artystycznym (metaloplastyką) rozpoczęła się od wykonywania prostej galanterii dekoracyjnej stanowiącej elementy wystroju wnętrz, tj. świeczników, obrazów, stojaków, symboli religijnych itp. Pierwszą propozycję na projekt i wykonanie statuetki otrzymałem od dyrekcji Poczty Polskiej. Pamiątkowy „Listonosz” przypadł do gustu zarówno zleceniodawcy jak i obdarowanym. To właśnie ten moment zadecydował o ukierunkowaniu mojej działalności. Pojawiło się kolejne zamówienie, i kolejne. Teraz właściwie zajmuję się głównie takimi formami – mówi pan Andrzej.

Biznes założył w roku 2010 niewielkim nakładem kosztów, a dzięki reklamie w internecie do firmy zaczęło się zgłaszać coraz więcej klientów. Jak wspomina, wszystkiego uczył się sam.

- Wykonywane przez nas statuetki są unikatowe, nie odlewamy ich, nie mamy form. Każdą wykonujemy w kuźni. Nagrzanie stali pozwala uzyskać jej plastyczność i wtedy nadajemy jej odpowiedni kształt. Tu nie ma produkcji taśmowej, każda statuetka przechodzi przez nasze ręce i dlatego każda jest wyjątkowa – mówi rzeźbiarz. - Na rynku jest wiele odlewanych statuetek, ale klienci coraz częściej stawiają na rękodzieło. W swojej pracowni staram się tworzyć dzieła oryginalne i niepowtarzalne.

Jak powstają wyjątkowe statuetki z gminy Żytno?

Pan Andrzej sam w konsultacji z klientem tworzy unikatowe wzory statuetek. Nie przygotowuje projektu, po rozmowie z klientem zna jego oczekiwania i ubiera je w swoją artystyczną wizję. Idzie na żywioł i ufa swojej intuicji. Nowe wzory zawsze tworzy od razu w kuźni. - Jeszcze się nie zdarzyło, żeby klientowi nie podobało się to, co zaproponuję – przyznaje artysta.

Wykonane przez niego statuetki trafiają do rąk sportowców, muzyków, gwiazd, biznesmenów czy laureatów najróżniejszych plebiscytów, także organizowanych przez Polska Press (przykładowe statuetki znajdziecie w galerii zdjęć). Pan Andrzej wykonuje też pojedyncze egzemplarze pamiątkowych statuetek, np. ramach jednego ze zleceń rzeźbił ze stali konika morskiego. W wolnych chwilach wykonuje też inne formy, m.in. numery domów, świeczniki, kwietniki, płoty…. W czasie pandemii, gdy w interesie był przestój, stworzył posąg wikinga.

Obecnie pracuje nad dużym zamówieniem, przygotowuje statuetki dla laureatów plebiscytu Osobowość Roku.

Andrzej Batorski z gminy Żytno z metalu tworzy prawdziwe dzieła sztuki. Jego statuetki zdobią największe gale

Andrzej Batorski z gminy Żytno z metalu tworzy prawdziwe dzi...

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lowicz.naszemiasto.pl Nasze Miasto