MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Aktualne ceny jajek 2022. W sklepie i skupach stawki nadal rosną. Nie tylko jaja, ale i drób może zdziwić

Agata Wodzień-Nowak
Agata Wodzień-Nowak
Na rynku drobiu sytuacja jest bardzo dynamiczna, a ceny rosną
Na rynku drobiu sytuacja jest bardzo dynamiczna, a ceny rosną Aneta Zurek / Polska Press
Ceny jajek mogą być jeszcze wyższe i podobnie jak kilka miesięcy temu, pojawia się obawa, czy wszędzie sklepy zatowarują się tak łatwo. Zimą może dojść do wstrzymania produkcji kur niosek i brojlerów, ostrzega branża. Na targowiskach ceny jajek są bardzo zróżnicowane, a koszty pasz dla drobiu urosły wraz z cenami zbóż. Teraz to jednak nie one, a ceny energii spędzają sen z powiek hodowców drobiu. Sprawdzamy, ile aktualnie kosztują jajka.

Już wiosną obserwowaliśmy, jak skokowo rosną ceny produktów drobiarskich, czego głównym powodem jest wojna na Ukrainie oraz to, że dostawy z tego kraju wypadły z międzynarodowych rynków, sygnalizowała w marcu Krajowa Izba Producentów Drobiu i Pasz. Według danych KIPDiP) ceny skupu kurcząt rzeźnych od końca stycznia wzrosły już o 25 procent, a ceny skupu jaj spożywczych o około 23 procent.

Jajka i kurczaki drożeją przez wysokie ceny energii

Kolejne miesiące nie poprawiły sytuacji pod względem dostępności jaj i drobiu. Zimą może być jeszcze gorzej — drożej i nawet z przerwami w produkcji. Wszystko przez drogi prąd, gaz i węgiel. Więcej o stanie rynku we wrześniu 2022 piszemy tu: Złe wieści. Zimą może dojść do wstrzymania produkcji drobiu. Nie zjemy fileta z kurczaka i jajek?

Aktualne ceny jajek na targowiskach - wrzesień 2022

Z notowań Ośrodków Doradztwa Rolniczego:

 • Ceny kurzych jaj na targowiskach w Kujawsko-Pomorskim - najczęściej 90 groszy lub 1 zł za sztukę.
 • W ostatnich dniach w Małopolsce na targowiskach klienci płacili od 60 gorszy do 1,30 zł za jajko.
 • Podlaskie: od 70 gorszy za małe do 1,50 zł za duże w połowie września.
 • W tym samym czasie na targowiskach w Świętokrzyskim ODR notował ceny od 80 groszy do 1 zł.

Spójrzmy na uśrednione stawki za jajka według danych Zintegrowanego Systemu Rolniczej Informacji Rynkowej MRiRW z 18 września 2022. Średnie ceny zakupu jaj spożywczych płacone przez podmioty handlu detalicznego tylko w ciągu tygodnia urosły o prawie 11 procent za jajka chowu klatkowego klasy M.

Przykładowo w ciągu roku jajka klasy L chowu klatkowego podrożały o 43 proc., z 46,20 do 66,16 zł za 100 szt., ściółkowe M o 21 proc.

Koszty jajek w handlu detalicznym (zł/100 sztuk):

jaja klasy L:

 • chowu klatkowego 66,16 zł, + 2,3 proc.
 • ściółkowego 68,99 zł, +1,6 proc.
 • wolny wybieg 72,86 zł, +2,4 proc.

jaja klasy M:

 • chowu klatkowego 56,74 zł, + 10,8 proc.
 • ściółkowego 60,17, +2,5 proc.
 • wolny wybieg 63,97 zł, -1,3 proc.
 • ekologiczny 80,43 zł, + 0,7 proc.
Aktualne ceny jajek 2022. W sklepie i skupach stawki nadal rosną. Nie tylko jaja, ale i drób może zdziwić
ZSRIR MRiRW

Tak pisaliśmy o sytuacji na rynku drobiu i jaj w marcu:

Ceny jajek i kurczaków rosną, szybko nie przestaną

To może nie być chwilowy skok cen, przeczuwali eksperci już wczesną wiosną. Analitycy KIPDiP przewidywali, że trend wzrostowy jeszcze przyspieszy. - Kontrakty na dostawy po wynegocjowanych wcześniej cenach są nie do utrzymania choćby ze względu na skokowy wzrost kosztów spowodowany drożejącymi paszami, które odpowiadają za 60 do 70 procent ogółu drobiarskich wydatków – tłumaczy sytuację na rynku Katarzyna Gawrońska, dyrektor Krajowej Izby Producentów Drobiu i Pasz.

Szefowa izby wyjaśnia, co dzieje się na rynku. Według niej obecnie występuje groźne dla polskiego rynku wewnętrznego zjawisko. Mianowicie zagraniczni odbiorcy polskiego mięsa drobiowego i jaj praktycznie codziennie oferują polskim producentom wyższe ceny. Atrakcyjność eksportu wzmacnia dodatkowo taniejąca złotówka.

To oznacza, że w efekcie oferty cenowe z rynku polskiego są coraz mniej konkurencyjne. – Jeśli nie dojdzie do przesilenia, to za kilka tygodni może się zdarzyć, że polskie sklepy będą miały kłopot z zatowarowaniem się w jaja i mięso drobiowe – prognozuje dyrektor Gawrońska.

Dynamicznie zmieniają się ceny skupu drobiu

KIPDiP analizuje zmieniające się ceny w skupie żywca kurcząt rzeźnych. W ostatnim tygodniu stycznia płacono 4,60 – 4,80 złotych za kilogram. Teraz jest to o ponad 1 zł więcej - ceny kształtują się na poziomie 5,80 – 6,20 zł za kilogram.

Podobna zmiana z górę dotyczy ceny jaj klatkowych np. klasy M, które jeszcze kilka tygodni temu były na poziomie około 26 groszy teraz to już około 34 groszy.

Monitoring sytuacji rynkowej Krajowej Izby Producentów Drobiu i Pasz pokazuje rzadko spotykaną zmienność rynku. – Ceny nie tylko dynamicznie rosną, ale potrafią się zmieniać się co kilka godzin. Bywa, że wartość produktów drobiarskich rośnie między porankiem a popołudniem tego samego dnia – komentuje Katarzyna Gawrońska z KIPDiP.

Dalej Krajowa Izba Producentów Drobiu i Pasz wskazuje, że napaść Rosji na Ukrainę oprócz zmniejszenia podaży drobiu i jaj z Ukrainy silnie działa także na wzrosty cen pasz. Jak dobrze wiemy, zarówno Ukraina, jak i Rosja to potężni producenci zbóż. Oba kraje odpowiadają za 29 procent światowego eksportu pszenicy. To prowadzi także do wzrostu pozostałych surowców paszowych.

Okres roku również ma znaczenie dla sytuacji cenowej.

– Tradycyjnie, na wiosnę obserwujemy silne zwyżki cen mięsa drobiowego i jaj. Wynika to z wieloletnich wzorców sezonowych. W bieżącym roku czynniki techniczne są wspierane przez zakłócenia podażowe związane z rosyjską agresją na Ukrainę oraz odbudowujący się po pandemii COVID-19 popyt z gastronomii i hotelarstwa. Wszystko to oznacza, że na rynku mamy „mieszankę wybuchową”, która może wprowadzić ceny w niekontrolowaną spiralę – zauważa Krajowa Izba Producentów Drobiu i Pasz.

Przedstawiciele Izby zapewniają, że producenci, zdając sobie sprawę z możliwych zakłóceń rynkowych, przyjmują bardzo odpowiedzialną postawę. Podobnie branża zachowywała się w czasie braków jaj w Europie spowodowanym tak zwanym „kryzysem fipronilowym” czy podczas zakłóceń w dostawach do UE mięsa drobiowego z Brazylii ze względu na złą jakość mikrobiologiczną brazylijskich dostaw.

Im bliżej Wielkanocy 2022, tym zapotrzebowanie na jajka będzie większe.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Seria pożarów Premier reaguje

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Aktualne ceny jajek 2022. W sklepie i skupach stawki nadal rosną. Nie tylko jaja, ale i drób może zdziwić - Strefa Agro

Wróć na lowicz.naszemiasto.pl Nasze Miasto