Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

"8 tygodni do zdrowia" NFZ. Bezpłatny program aktywności fizycznej online dla wszystkich. Teraz w aplikacji mojeIKP

Matylda Witkowska
Matylda Witkowska
Marzena Bugała - Astaszow
Wykorzystajmy lato, by wrócić do formy – apelują wspólnie Centrum e-Zdrowia oraz NFZ. Teraz program „8 tygodni do zdrowia” dostępny jest w aplikacji mojeIKP.

„8 tygodni do zdrowia” to kompleksowy program aktywności ruchowej przygotowany przez Narodowy Fundusz Zdrowia. Pozwala on nawet osobom mało aktywnym wdrożyć się do regularnych treningów i w ten sposób poprawić swój stan zdrowia.

Program „8 tygodni do zdrowia” dostępny jest bezpłatnie online. To oznacza, że z dobrodziejstw treningów można korzystać bez wychodzenia z domu. To dobra opcja zwłaszcza dla osób z mniejszych miejscowości, w których nie ma klubów fitness i siłowni, a także dla osób, które nie chcą lub nie mogą korzystać ze wsparcia zwykłych trenerów.

Teraz program NFZ dostępny jest w aplikacji na telefon mojeIKP. To oznacza, że do korzystania z niego wystarczy jedynie smartfon z dostępem do internetu. Odcinki z treningami są też cały czas dostępne na kanale Akademii Zdrowia NFZ na portalu You Tube.

Program „8 tygodni do zdrowia” składa się ze wstępnych testów pozwalających ocenić sprawność fizyczną danej osoby i możliwość podjęcia przez nią ćwiczeń ruchowych oraz cyklu treningów sportowych. W każdym odcinku oprócz trenera pojawia się też fizjoterapeuta, lekarz oraz psycholog. Wyjaśniają oni jak poprawnie wykonać ćwiczenia, jakie są korzyści dla zdrowia z danego treningu oraz jak zmotywować się do aktywności.

Co ważne, program skierowany jest także dla osób o małej aktywności, seniorów oraz osób ze schorzeniami. Nie należy się obawiać prezentowanego w nim ruchu. Także dlatego, że jeśli wyniki zalecanego użytkownikom wstępnego testu wydolnościowego będą zbyt słabe, program zasugeruje wizytę u lekarza przed rozpoczęciem ćwiczeń. Trzeba jednak stosować się do wskazówek zawartych w programie i przerwać ćwiczenia w razie wystąpienia niepokojących objawów.

- Te zestawy są dostosowane do stanu zdrowia ćwiczącego i jego możliwości. Jest to zestaw osiągalny i bezpieczny także dla osób, które nie ćwiczą regularnie, ale także dla osób, które chorują przewlekle – podkreśla Piotr Olewiński z Centrum e-Zdrowia. - Stopniowo, krok po kroku, wraz z nabieraniem sprawności, trudność ćwiczeń będzie wzrastać, a przez to polepszać się będzie nasza sprawność, stan zdrowia i przez to również nasze samopoczucie – dodaje.

Jakie treningi znajdziemy w programie "8 tygodni do zdrowia":

  • Adaptacja, czyli zaczynamy
  • Budujemy wydolność
  • Ćwiczymy z obciążeniem
  • Tabata i nasze pierwsze interwały
  • Wzmacniamy siłę mięśni
  • Poznajemy interwały prof. Gibali
  • Czas na interwałowy HIIT. Etap 1
  • Gotowi na interwałowy HIIT. Etap 2.

Program „8 tygodni do zdrowia” to także zachęta do zmiany stylu życia, diety i wytrwania w tych postanowieniach na stałe. Pomocne w tym mogą być przygotowane przez NFZ gotowe plany dietetyczne dostępne bezpłatnie na stronie diety.nfz.gov.pl.

- Wielu z nas podczas pandemii musiało ograniczyć swoją aktywność, niektórzy nawet dość znacznie – mówi Piotr Olewiński. - Teraz centrum E-zdrowia razem z Narodowym Funduszem Zdrowia proponuje, żeby wykorzystać lato i ruszyć się z fotela – zachęca.

Niestety z badań wynika, że Polacy zbyt mało się ruszają. Według zaleceń Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) osoby dorosłe powinny podejmować co najmniej 150 minut umiarkowanej aktywności fizycznej lub 75 minut aktywności intensywnej. Taką aktywności podejmuje niecałe 40 proc. Polaków. Na dodatek z wiekiem aktywność maleje. Normy aktywności WHO spełnia tylko 5 proc. osób powyżej 65 roku życia.

Tymczasem brak ruchu i siedzący tryb życia mają fatalne skutki dla zdrowia. Zwiększają ryzyko zachorowania na nowotwory, cukrzycę, nadciśnienie, osteoporozę, depresję, a nawet upośledzają funkcje poznawcze.

Natomiast odpowiedni ruch ma pozytywny wpływ na zdrowie. Efekty ćwiczeń szczególnie odczują pacjenci z chorobami serca, z wysokim ciśnieniem krwi, cukrzycą, astmą, chorobami reumatycznymi czy depresją. Ukończenie programu „8 tygodni do zdrowia” pozwoli zwiększyć wydolność fizyczną, zbudować odporność, oraz zredukować masę ciała nawet o 3 kg.

Aplikację mojeIKP można zainstalować na telefonie z systemem Android lub iPhone. Wystarczy skorzystać ze sklepu Play lub App Store. Instalacja jest bezpłatna i trwa kilkanaście sekund. Przy okazji aplikacja da nam dostęp do naszych e-recept i e-skierowań, pozwoli też łatwo umówić termin szczepienia przeciw COVID-19.

Kto nie chce ściągać aplikacji mojeIKP może korzystać z treningów na kanale Akademii Zdrowia NFZ na stronie youtube.com. Wystarczy mieć dowolny komputer, tablet lub telefon lub telewizor z dostępem do internetu.

NFZ

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: "8 tygodni do zdrowia" NFZ. Bezpłatny program aktywności fizycznej online dla wszystkich. Teraz w aplikacji mojeIKP - Radomsko Nasze Miasto

Wróć na lowicz.naszemiasto.pl Nasze Miasto