125 lat temu zmarł Ferdynand Eichhorn, budowniczy powiatu łowickiego [ZDJĘCIA]

Rafał Klepczarek
Rafał Klepczarek
125 lat temu zmarł Ferdynand Eichhorn, budowniczy powiatu łowickiego
125 lat temu zmarł Ferdynand Eichhorn, budowniczy powiatu łowickiego Rafał Klepczarek
125 lat temu 6 grudnia 1895 roku w wieku 58 lat zmarł Ferdynand Wilhelm Eichhorn (Eychhorn). Był on inżynierem – budowniczym powiatu łowickiego, a także członkiem Straży Ogniowej w Łowiczu. Według jego projektu w mieście nad Bzurą powstał m. in. zabytkowy dworek Kalinowskich w Alejach Sienkiewicza, neogotycka kaplica grobowa rodziny Laskowskich na cmentarzu katedralnym oraz nieistniejąca już żydowska synagoga przy ul. Zduńskiej.

125 lat temu zmarł Ferdynand Eichhorn, budowniczy powiatu łowickiego.

Eichhorn urodził się 7 stycznia 1837 roku w Kaliszu. W latach 1859-61 studiował na Wydziale Architektury w Szkole Sztuk Pięknych w Warszawie. Jego praca dyplomowa nosiła tytuł „Projekt budowy szpitala w wielkim mieście z wygodnym pomieszczeniem na 100. chorych”.

Budowniczy powiatu łowickiego praktykował u Adama Adolfa Loewe po 1862 r. W marcu 1864 r. Leowe wydał mu świadectwo, z którego wiadomo, że Eichhorn brał udział w budowie domu przy ul. Dzielnej w Warszawie oraz w budowie mniejszych fabryk w stolicy.

Według Loewego łowicki inżynier wykonał również projekt architektoniczny kościoła katolickiego na tysiąc osób. Po tym jak uzyskał uprawnienia budowniczego klasy I Eichhorn sprawował samodzielny nadzór nad budowami w Warszawie. Następnie przeniósł się do Łowicza.

Architekt był protestantem. Dlatego też po śmierci spoczął na łowickim cmentarzu ewangelickim. W tym roku odrestaurowano miejsce jego ostatniego spoczynku. Grób odnowiono z datków zebranych podczas kwesty PTTK w Łowiczu, odbywającej się cyklicznie od 2009 roku na rzecz ratowania zabytkowych miejsc pochówku.

Na zdjęciach przedstawiamy grób Ferdynanda Wilhelma Eichhorna oraz jego łowickie dzieła. Zdjęcia: Rafał Klepczarek, Sylwester Cichal, fotopolska.eu.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

iPolitycznie - Robert Telus o rozwiązaniu problemu zboża - skrót

Materiał oryginalny: 125 lat temu zmarł Ferdynand Eichhorn, budowniczy powiatu łowickiego [ZDJĘCIA] - Dziennik Łódzki

Wróć na lowicz.naszemiasto.pl Nasze Miasto
Dodaj ogłoszenie