MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Rajd IPN śladem cichociemnych po ziemi łowickiej (Zdjęcia)

Rafał Klepczarek
Łódzki oddział Instytutu Pamięci Narodowej zorganizował dla młodzieży szkolnej z naszego województwa rajd i konkurs wiedzy historycznej zatytułowany „Śladami cichociemnych po ziemi łowickiej”. Wzięło w nim udział około 300 uczniów z 15 szkół z Łodzi, Tomaszowa Mazowieckiego, Lutomierska i Rawy Mazowieckiej.

- Celem naszej plenerowej lekcji historii, która odbyła się 14 czerwca, było upowszechnianie wśród młodzieży gimnazjalnej i ponadgimnazjalnej wiedzy o zrzutowiskach Armii Krajowej na ziemi łowickiej – informuje Marzena Kumosińska z IPN w Łodzi. - Tutaj w latach 1941-1944 miejscowe oddziały Armii Krajowej Obwodu „Łyska” odbierały cichociemnych z Wielkiej Brytanii oraz sprzęt wojskowy dla podziemia. W 1941 r. pod miejscowością Czatolin na zrzutowisku „Ugór” wylądował por. art. Jan Piwnik „Ponury”, późniejszy dowódca oddziałów partyzanckich w Górach Świętokrzyskich i na Wileńszczyźnie.
Trasa rajdu prowadziła również przez inny teren zrzutowisk w miejscowości Lisiewice w okolicach jezior Okręt i Rydwan.
Podczas kilkunastokilometrowych wędrówek młodzież miała okazję obejrzeć m. in. zabytkowy kościół z Sobocie, klasycystyczny pałac w Walewicach oraz cmentarz wojenny z 1939 roku, na którym leżą polscy żołnierze polegli w bitwie nad Bzurą.
Podsumowanie spotkania z historią oraz zabytkami powiatu łowickiego zakończyło się w Szkole Podstawowej w Sobocie. Jury oceniało stan przygotowania turystycznego grup do marszu, zachowanie w miejscach pamięci oraz miejscach kultu religijnego, a także realizację zadań edukacyjnych na trasie.
- Młodzież musiała m.in. przygotować „spadochron”, filtr do wody, zaszyfrować wiadomość, przybyć na metę w określonym czasie oraz rozwiązać test, który sprawdzał pozyskaną wiedzę historyczną – dodaje przedstawicielka IPN.
Po podsumowaniu punktów okazało się, że pierwsze miejsce zdobyli uczniowie Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 1 w Łodzi. Na drugiej pozycji uplasowało się Katolickie Gimnazjum i Liceum im. Jana Pawła II w Łodzi, a na trzeciej ex aequo – Publiczne Gimnazjum nr 21 im. Marii Skłodowskiej-Curie w Łodzi oraz Publiczne Gimnazjum nr 37 w Łodzi.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

STUDIO EURO PO HOLANDII

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lowicz.naszemiasto.pl Nasze Miasto