Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Herb Łowicza w obecnym kształcie ma już ponad ćwierć wieku [ZDJĘCIA]

Rafał Klepczarek
Rafał Klepczarek
Herb Łowicza w obecnym kształcie ma już ponad ćwierć wieku
Herb Łowicza w obecnym kształcie ma już ponad ćwierć wieku Archiwum
Herb Łowicza w obecnym kształcie ma już ponad ćwierć wieku. 15 listopada 1994 roku Rada Miejska w Łowiczu podjęła uchwałę w sprawie ustanowienia herbowego znaku pelikaniego grodu. Przedstawia on na błękitnym polu dwa srebrne pelikany o złotych dziobach i szponach. Ptaki są zwrócone do siebie grzbietami, a pomiędzy nimi znajduje się zielone drzewo życia. Wcześniej miasto nad Bzurą miało w herbie tylko jednego pelikana…

Herb Łowicza w obecnym kształcie ma już ponad ćwierć wieku.

Gdy w 2006 roku Urząd Miejski w Łowiczu wydał z okazji 870-lecia Łowicza reprodukcję jego panoramy z początków XVII wieku, to wielu mieszkańców zastanawiało się, dlaczego tarcza herbu miasta jest czerwona, a nie błękitna jak obecnie. Okazało się, że historycznie taka właśnie powinna być. Jeden z najstarszych herbów Łowicza odciśnięty na pieczęci pod dokumentem z końca XV wieku przedstawia dwa pelikany, które są odwrócone do siebie grzbietami. Między nimi znajduje się kwiat na łodydze.

Z opisu pieczęci burmistrza Łowicza z XVI wieku wynika, że pelikany znajdowały się na czerwonym polu oraz, że raniły swoją piersi, aby nakarmić młode. Tuż po upadku PRL w sierpniu 1990 roku rada miasta uchwaliła nowy wzór herbu Łowicza. Na czerwonym tle znajdował się jeden pelikan karmiący krwią młode. Herb ten zmieniono cztery lata później. Na herbową tarczę powrócił drugi pelikan (jedna z teorii mówi, że pierwotnie ptaki symbolizowały dwie łowickie gminy: Podgrodzie i Stare Miasto). Sama tarcza uzyskała jednak kolor niebieski, aby podkreślić związek miasta z Kościołem katolickim, bo tu przez wieki rezydowali arcybiskupi gnieźnieńscy, będący zarazem prymasami Polski.

Herbowym pelikanom odebrano też młode, które karmiły krwią. Obecnie ptaki mają dzioby złożone na piersi. Herb wielki Łowicza podtrzymują natomiast podtrzymują anioły i jest on ozdobiony dewizą: Patriae Commodis Serviens (Być Ojczyźnie Pożytecznym).

– Podczas prac nad herbem spieraliśmy się o kolor tarczy herbowej, ale ostatecznie stanęło na błękicie – w jednym z wywiadów powiedział nam Marek Wojtylak, miłośnik historii Łowicza, a zarazem współautor obecnego herbu pelikaniego grodu.

Prawdopodobnie pierwszy herb Łowicza, a przynajmniej jego części, przedstawiał trzy wieże ze spadzistym dachem. Przedstawia go XIV-wieczna pieczęć (jest doczepiona do dokumentu z 1 maja 1453 roku, przechowywanego w Pradze). Jej odkrywca - Adam Szweda - uważa, że budowla ta symbolizuje zamek prymasowski w Łowiczu.

Poniżej przedstawiamy, jak herb Łowicza zmieniał się na przestrzeni dziejów. Przez dekady zdobył m. in. ratuszową wieżę.

Źródła zdjęć i grafik: Urząd Miejski w Łowiczu, Fotopolska.eu, Rafał Klepczarek, Allegro.pl, Internet.

od 7 lat
Wideo

Konto Amazon zagrożone? Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Herb Łowicza w obecnym kształcie ma już ponad ćwierć wieku [ZDJĘCIA] - Dziennik Łódzki

Wróć na lowicz.naszemiasto.pl Nasze Miasto