Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Zwiększy się liczba chętnych na mieszkania. Samych lokali jednak nie przybędzie

Rafał Klepczarek, kub, ag
Rafał Klepczarek
Pani Monika pracuje od lat w Łowiczu, a od pewnego czasu także tu mieszka. Przebywa u siostry, bo nie mając zameldowania w Łowiczu, nie może ubiegać się o przydział mieszkania komunalnego. Taką szansę daje jej nowa uchwała Rady Miejskiej w Łowiczu, która wejdzie w życie w połowie marca.

Aby dostać się na listę osób zakwalifikowanych do przydziału mieszkania komunalnego w Łowiczu, należy jednocześnie spełniać szereg kryteriów. Najważniejsze z nich to stały meldunek w Łowiczu, użytkowanie lokalu, w którym na jednego członka rodziny przypada nie więcej niż sześć mkw. powierzchni oraz spełnienie kryterium dochodowego.

- Przychodzili do nas ludzie, którzy w Łowiczu mieszkają bez stałego meldunku od wielu lat i nie mogliśmy im pomóc, gdyż mimo ich trudnej sytuacji mieszkaniowej nie pozwalało na to prawo - informuje Alina Guszlewicz, naczelnik wydziału spraw lokalowych Urzędu Miejskiego w Łowiczu.

Aby nie pomijać ich w kolejce do ubiegania się o mieszkaniową pomoc miasta, zmieniono lokalne prawo. Decyzją Rady Miejskiej w Łowiczu przyjęto nowe zasady wynajmowania lokali, wchodzących w skład komunalnego zasobu gminy. Z kryteriów zniknął warunek co najmniej pięcioletniego stałego meldunku do czasu złożenia wniosku o przydział miejskiego lokum lub udowodnienia, że wnioskodawca był wcześniej związany z Łowiczem przez co najmniej 15 lat.

Został on zastąpiony bardzo ogólnym zapisem, mówiącym, że osoby spełniające kryteria dochodowe i lokalowe, pozwalające im na przydział mieszkania komunalnego, muszą być "członkami wspólnoty samorządowej gminy miasto Łowicz".

- Nie oznacza to, że osoba np. z gminy Zduny, która od wielu lat pracuje w Łowiczu, będzie mogła ubiegać się o mieszkanie komunalne w naszym mieście - mówi naczelnik Guszlewicz. - Musi to być człowiek, który będzie mógł udowodnić, że mieszka w Łowiczu od dłuższego czasu, a miasto jest miejscem, w którym żyje.

Niestety, liberalizacja prawa nie sprawi, że komunalnych lokali będzie w Łowiczu więcej. W ratuszu leży trzysta podań o przydział mieszkania. W ubiegłym roku na mieszkaniowej liście burmistrza Krzysztofa Kalińskiego znalazło się 45 rodzin, z których mieszkania uzyskało 27. A był to rok, w którym zasiedlano nowy 52-rodzinny blok komunalny. Na ten rok przepisano 18 rodzin, z których do tej pory komunalne lokum uzyskały zaledwie dwie.

W Skierniewicach na przydział mieszkań komunalnych czeka ponad 180 rodzin. Osoby ubiegające się o przydział komunalnego lokum muszą być zameldowane w mieście przez co najmniej ostatnie pięć lat przed złożeniem wniosku.

W Rawie Mazowieckiej nie ma mieszkań komunalnych. Miasto dysponuje jedynie lokalami socjalnymi. W planach na przyszłe lata jest jednak budowa komunalnego bloku.

od 7 lat
Wideo

Uwaga na Instagram - nowe oszustwo

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lowicz.naszemiasto.pl Nasze Miasto