Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

ZK Łowicz: Osadzeni na wykładzie o żołnierzach wyklętych

Rafał Klepczarek
Archiwum
Osadzeni z Zakładu Karnego w Łowiczu wzięli udział w kolejnym wykładzie z cyklu "Z najnowszą historią Polski na ty". Jest on realizowany w łowickiej jednostce penitencjarnej w porozumieniu z łódzkim oddziałem Instytutu Pamięci Narodowej.

Tym razem Joanna Żelazko, naczelnika Biura Edukacji Publicznej łódzkiego IPN, opowiadała o "Procesach żołnierzy drugiej konspiracji przed Sądem Wojskowym". Chodzi tu o tzw. żołnierzy wyklętych, których komunistyczne władze nazywały reakcyjnym podziemiem. Byli to najczęściej żołnierze organizacji konspiracyjnych, którzy nie godzili się na zastąpienie okupacji niemieckiej sowiecką dominacją w naszym kraju.
Doktor Żelazko na slajdach prezentowała nie tylko warunki w jakich odbywali oni kary, ale także dokumenty związane z ich przesłuchaniami i wyrokami śmierci. - Osobną część wykładu poświęciła ona akcji uwolnienia „Cyfry” w Łowiczu - informuje Robert Stępniewski, oficer prasowy ZK w Łowiczu.
8 marca 1945 roku grupa harcerzy z Szarych Szeregów odbiła kolegę Zbigniewa Fereta (ps. "Cyfra") z łowickiego więzienia UB-NKWD. Odbyło się to bez jednego wystrzału. Przy okazji młodzi ludzie uwolnili także 70 żołnierzy Armii Krajkowej z powiatów łowickiego i skierniewickiego.

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lowicz.naszemiasto.pl Nasze Miasto