Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Zdążyć przed północą, czyli nadzwyczajne spotkanie RM w Łowiczu

Rafał Klepczarek
Lidia Lachma prezentuje założenia programu rewitalizacji miasta
Lidia Lachma prezentuje założenia programu rewitalizacji miasta Rafał Klepczarek
Rada Miejska na nadzwyczajnym spotkaniu 16 listopada debatowała nad przyjęciem zintegrowanego programu rewitalizacji Łowicza. Burmistrz Krzysztof Kaliński apelował do radnych, aby zaaprobowali go mimo błędów, które zawiera dokument przygotowany przez Lidię Lamchę z Biura Planowania Przestrzennego Województwa Łódzkiego. Włodarz Łowicza i jego podwładni podkreślali, że kluczowe znaczenie ma czas.

Skąd taki pośpiech? Ano stąd, że we wtorek, 17 listopada wejdzie w życie ustawa o rewitalizacji. Do tej pory polskie prawo jej nie normowało. Sejm RP poprzedniej kadencji uznał jednak, że samorządom potrzebna jest specustawa, która pozwoli w ostateczności nawet wywłaszczyć działki, które będą niezbędne w procesie rewitalizacji danej części gminy.
Problem leży jednak w tym, że nowe prawo znacznie wydłuża procedury rewitalizacyjne, wprowadzając działania podobne do tych, które związane są ze zmianami planu przestrzennego zagospodarowania miasta. Władze Łowicza chcąc tego uniknąć w pośpiechu zleciły opracowanie nowego programu rewitalizacji miasta, dzięki któremu będą mogły w najbliższych latach ubiegać się o unijne wsparcie tego typu inwestycji.
Nowe prawo pozwala gminom, które mają uchwalony taki dokument, na wykorzystywanie go do roku 2023 podczas wnioskowania od unijne pieniądze.
Radny opozycyjny Robert Wójcik wnioskował o odłożenie przyjęcia dokumentu, który jego zdaniem roi się od błędów. Należą do nich nie tylko literówki, czy błędne podpisy pod fotografiami, ale także inne błędy merytoryczne. Ostatecznie wycofał się jednak z tego wniosku.
Sama treść miejskiego programu jest także bardzo ciekawa. Dla przykładu jego autorka uważa, że „największą barierą rozwoju Łowicza jest mentalność mieszkańców: częsty brak otwartości na innowacje, na nowe pomysły, narzekanie, krytykowanie wszelkich inicjatyw”.
Nie brakuje też sprzeczności. W jednym miejscu autorka napisała, że „według opinii młodych mieszkańców dominuje pogląd iż w Łowiczu nie ma nic ciekawego do zobaczenia czy pokazania i brakuje miejsc do spędzania wolnego czasu”. W innym twierdzi w kontekście sposobów spędzania wolnego czasu, że „w opinii badanych miasto ma stosunkowo bogatą ofertę kulturalną i rozrywkową oraz oferuje szerokie możliwości rozwijania zainteresowań”.
Sam dokument wart jest przeczytania także z innego powodu. Pokazuje on, jak na przestrzeni ostatnich kilku lat Łowicz zmienił się na plus oraz jak można sprawić, aby był jeszcze atrakcyjniejszy.
Rada Miejska w Łowiczu po korekcie błędów przyjęła dokument jednogłośnie.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak globalne ocieplenie zmienia wakacyjne trendy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lowicz.naszemiasto.pl Nasze Miasto