Budowa ośrodka na os

Budowa ośrodka na os. Bratkowice wg szacunków pochłonie ponad 14 mln zł (© fot. Rafał Klepczrek)

Masz zdjęcie do tego tematu?

Wyślij

Sześćdziesięciu bezrobotnych mieszkańców powiatu łowickiego pomaga wybudować dom pogodnej starości przy kościele parafialnym na łowickich Bratkowicach.

Będzie to jedyny tego typu ośrodek w naszym regionie. Od kilku lat buduje go łowicka fundacja "Czyń dobro" im. Jana Pawła II, której prezesuje znany biznesmen Wojciech Urbanek, a przewodzi biskup łowicki ks. Andrzej F. Dziuba.

- Uruchomienie naszego ośrodka, w którym zamieszka 60 starszych osób, wstępnie planujemy na 2012 rok - mówi Grzegorz Czajka z łowickiej fundacji. - Budowa ma jak na razie dobre tempo. Trudno jednak powiedzieć, co będzie w przyszłości - przyznaje.

Koszt budowy ośrodka na os. Bratkowice oszacowano na 14 mln zł. Fundacja bezskutecznie ubiegała się o dofinansowanie budowy z funduszy unijnych. Pieniądze na budowę pochodzą głównie od sponsorów oraz darczyńców. Na rzecz budowy kwestowano m. in. w USA oraz w Australii. Znaczna część pieniędzy, na budowę domu pogodnej starości, pochodzi z odpisów jednego procenta podatku dochodowego. Z roku na rok coraz więcej osób decyduje się w ten sposób wesprzeć budowę pensjonatu dla osób, które godnie chcą doczekać końca swych dni. Wpłaty z tego tytułu przekroczyły już rocznie sto tys. zł. Część wpłat pochodzi od osób, które same chciałyby tam zamieszkać.

- Mam nadzieję, że w przyszłości uda mi się zamieszkać w tym ośrodku - przyznaje Janina Walendzik z Łowicza. - Dlatego wspieram budowę, jak tylko mogę.

- W Łódzkiem mamy najszybciej starzejące się społeczeństwo, a takich ośrodków jest jak na lekarstwo - dodaje prezes Urbanek.

Dzięki zaangażowaniu Mirosława Kreta, dyrektora Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 2 w Łowiczu, w Wojewódzkim Urzędzie Pracy w Łodzi udało się pozyskać unijne pieniądze na program aktywizacji zawodowej bezrobotnych. Chętni dostają 4 zł na godzinę za udział w szkoleniu teoretycznym i praktycznym w takich zawodach, jak murarz, hydraulik czy glazurnik. Swoje umiejętności szlifują, pomagając w budowie domu spokojnej starości na os. Bratkowice.

Nie tak dawno ze Szwajcarii do Łowicza trafiły używane łóżka, materace, stoliki i inne wyposażenie pokojów przyszłych pensjonariuszy łowickiego ośrodka. Obecnie kończona jest budowa części gmachu, w której znajdą się pokoje mieszkańców domu pogodnej starości oraz gabinety zabiegowe. Na początku sierpnia ruszy budowa części dla personelu medycznego. Fundacja podpisała umowę patronacką z Uniwersytetem Medycznym w Łodzi. Dzięki niej młodzi medycy będą odbywać w łowickim ośrodku praktyki lekarskie.

Aby jednak dostać się doośrodka, będzie trzeba zapłacić. Na razie nie wiadomo, ile, ale prezes Urbanek zapowiada, że jeżeli kogoś nie będzie stać, to w wyjątkowych przypadkach będzie mógł liczyć na dofinansowanie pobytu.

- Nie budujemy ośrodka dla bogaczy, ale będzie się on musiał samofinansować - mówi wprost Wojciech Urbanek.

Komentarze (0)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

Brak komentarzy. Możesz być pierwszy!