W Łowiczu dom pogodnej starości budują wszyscy

Sześćdziesięciu bezrobotnych mieszkańców powiatu łowickiego pomaga wybudować dom pogodnej starości przy kościele parafialnym na łowickich Bratkowicach.

Budowa ośrodka na os
Masz zdjęcie do tego tematu? Wyślij

Budowa ośrodka na os. Bratkowice wg szacunków pochłonie ponad 14 mln zł (© fot. Rafał Klepczrek)

Będzie to jedyny tego typu ośrodek w naszym regionie. Od kilku lat buduje go łowicka fundacja "Czyń dobro" im. Jana Pawła II, której prezesuje znany biznesmen Wojciech Urbanek, a przewodzi biskup łowicki ks. Andrzej F. Dziuba.

- Uruchomienie naszego ośrodka, w którym zamieszka 60 starszych osób, wstępnie planujemy na 2012 rok - mówi Grzegorz Czajka z łowickiej fundacji. - Budowa ma jak na razie dobre tempo. Trudno jednak powiedzieć, co będzie w przyszłości - przyznaje.

Koszt budowy ośrodka na os. Bratkowice oszacowano na 14 mln zł. Fundacja bezskutecznie ubiegała się o dofinansowanie budowy z funduszy unijnych. Pieniądze na budowę pochodzą głównie od sponsorów oraz darczyńców. Na rzecz budowy kwestowano m. in. w USA oraz w Australii. Znaczna część pieniędzy, na budowę domu pogodnej starości, pochodzi z odpisów jednego procenta podatku dochodowego. Z roku na rok coraz więcej osób decyduje się w ten sposób wesprzeć budowę pensjonatu dla osób, które godnie chcą doczekać końca swych dni. Wpłaty z tego tytułu przekroczyły już rocznie sto tys. zł. Część wpłat pochodzi od osób, które same chciałyby tam zamieszkać.

- Mam nadzieję, że w przyszłości uda mi się zamieszkać w tym ośrodku - przyznaje Janina Walendzik z Łowicza. - Dlatego wspieram budowę, jak tylko mogę.

- W Łódzkiem mamy najszybciej starzejące się społeczeństwo, a takich ośrodków jest jak na lekarstwo - dodaje prezes Urbanek.

Dzięki zaangażowaniu Mirosława Kreta, dyrektora Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 2 w Łowiczu, w Wojewódzkim Urzędzie Pracy w Łodzi udało się pozyskać unijne pieniądze na program aktywizacji zawodowej bezrobotnych.
∨ Czytaj dalej

Chętni dostają 4 zł na godzinę za udział w szkoleniu teoretycznym i praktycznym w takich zawodach, jak murarz, hydraulik czy glazurnik. Swoje umiejętności szlifują, pomagając w budowie domu spokojnej starości na os. Bratkowice.

Nie tak dawno ze Szwajcarii do Łowicza trafiły używane łóżka, materace, stoliki i inne wyposażenie pokojów przyszłych pensjonariuszy łowickiego ośrodka. Obecnie kończona jest budowa części gmachu, w której znajdą się pokoje mieszkańców domu pogodnej starości oraz gabinety zabiegowe. Na początku sierpnia ruszy budowa części dla personelu medycznego. Fundacja podpisała umowę patronacką z Uniwersytetem Medycznym w Łodzi. Dzięki niej młodzi medycy będą odbywać w łowickim ośrodku praktyki lekarskie.

Aby jednak dostać się doośrodka, będzie trzeba zapłacić. Na razie nie wiadomo, ile, ale prezes Urbanek zapowiada, że jeżeli kogoś nie będzie stać, to w wyjątkowych przypadkach będzie mógł liczyć na dofinansowanie pobytu.

- Nie budujemy ośrodka dla bogaczy, ale będzie się on musiał samofinansować - mówi wprost Wojciech Urbanek.

Komentarze (0)

avatar

Brak komentarzy. Możesz być pierwszy!

Wybierz kategorię