Na odremontowanej trasie Łódź – Łowicz podróżnych wozić mają nowoczesne szynobusy Na odremontowanej trasie Łódź – Łowicz podróżnych wozić mają nowoczesne szynobusy

Na odremontowanej trasie Łódź – Łowicz podróżnych wozić mają nowoczesne szynobusy.

Masz zdjęcie do tego tematu?

Wyślij

Wszystko wskazuje na to, że planowany od kilku lat remont trasy kolejowej pomiędzy Łodzią a Łowiczem, przez Głowno i Stryków, wreszcie ruszy.

Kilka dni temu Polskie Koleje Państwowe podjęły decyzję o sfinansowaniu części inwestycji, pozostałe pieniądze pochodzić będą z unijnych dotacji.

– Pierwsze prace rozpoczną się jednak nie wcześniej niż w drugiej połowie 2010 roku – zapowiada Grzegorz Arkita, zastępca dyrektora PKP PKL S A w Łodzi. – Powinny zakończyć się w 2011 r. Wtedy też pojawi się pierwszy pociąg.

Na początku na trasie kursować będą składy towarowe.

One bowiem stanowią podstawę zarobku dla przewoźnika. Sprawna linia kolejowa w okolicach Strykowa, pod którym znajdują się liczne centra logistyczne, to dla PKP żyła złota. Nieco później na trasę wyjadą pociągi osobowe.

– Zabiegamy o to, by klasyczne pociągi elektryczne na tej trasie zostały zastąpione przez szynobusy – mówi Grzegorz Arkita. – Tego typu pojazdy są zdecydowanie tańsze w utrzymaniu i bardziej komfortowe, z czego na pewno będą zadowoleni podróżni.

Władze PKP liczą na to, że podobnie jak w innych województwach pieniądze na nowoczesne autobusy szynowe wyłoży Urząd Marszałkowski. Ten jednak póki co nie pali się do inwestycji.

– Nawet jeżeli będę miała jeździć starym pociągiem i tak skorzystam z usług kolei – mówi Joanna Biedrzyńska z Głowna. – Codziennie tracę około dwóch godzin, by dostać się busikiem do pracy w Łodzi. Mam nadzieję, że dzięki pociągom ten czas skróci się o połowę. Liczę też na zakup miesięcznego biletu, który pozwoli zaoszczędzić pieniądze.

Czytaj także

    Komentarze (1)

    Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

    Zaloguj się / Zarejestruj się!