Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Stajnie książęce w Pszczynie po remoncie. Kto zapomniał o baszcie?

Aleksandra Smolak
Od przeszło roku udostępniony jest dla zwiedzających odrestaurowany kompleks Stajni Książęcych. Remont trwał trzy lata i pochłonął ponad 12 mln zł. Stajnie zostały przekazane Muzeum Zamkowemu. Zarówno przyjezdni, jak i mieszkańcy zachodzą w głowę, dlaczego dawniej biała, dziś posprejowana wieża, znajdująca się tuż obok pszczyńskich Stajni Książęcych nie została odrestaurowana?

Zapytani o basztę pszczyńscy urzędnicy początkowo nie potrafili znaleźć ani jej właściciela,ani osoby odpowiedzialnej za jej remont. - Stajnie książęce w Pszczynie remontowane były według projektu. Wieża mieszcząca się tuż przy stajniach jest nieodrestaurowana, ponieważ nie została uwzględniona w projekcie. Żeby ustalić, kto jest odpowiedzialny za to pominięcie, należałoby się cofnąć do 2008 r. - wyjaśnia Piotr Łapa, asystent burmistrza ds. kontaktów z mediami Urzędu Miejskiego w Pszczynie.

Stajnie książęce w Pszczynie należą pod Muzeum Zamkowe. Czyja jest baszt?

Informacji na temat baszty szukaliśmy także w Muzeum Zamkowym, pod które podlegają stajnie książęce w Pszczynie. Jak przyznał sam dyrektor muzeum, baszta do muzeum nie należy a i on nie wie w czyjej pozostaje własności. - Nie wiem dlaczego baszta przy stajniach książęcych nie została odrestaurowana. Były prowadzone na ten temat już różne rozmowy, ale żadne rozsądne wyjaśnienie nie padło. Baszta nie należy do Muzeum Zamkowego i nie wiem, kto jest za nią odpowiedzialny - tłumaczy Maciej Kluss.

Stajnie książęce w Pszczynie i ich niechciana baszta

Baszta graniczy także z Miejskim Ośrodkiem Rekreacji i Sportu. Dyrektor ośrodka obecnie przebywa na urlopie, ale jak udało się nam nieoficjalnie ustalić, do ośrodka wieża też nie należy. Czyja jest więc baszta? Dopiero po naszej interwencji Urząd Miasta w Pszczynie poinformował, że wieża należy do gminy. Obecnie magistrat stara się o pozyskanie dotacji ze środków Unii Europejskiej na II etap renowacji. Potencjalne środki mają zostać pozyskane z nowego programu na lata 2014/2020. Tymczasem zapomniana baszta ciągle straszy swoim wyglądem.

Brudna baszta szpeci stajnie książęce w Pszczynie

Pani Estera mieszka w okolicach Pszczyny i bardzo lubi spacerować uliczkami parku pszczyńskiego. Jak przyznaje, do zmiany wyglądu baszty potrzeba tak niewiele. - Wystarczy trochę białego wapna, to wszystko - zauważa. Dodaje, że dopóki baszta nie zostanie odrestaurowana,kamery na niej zawieszone powinny być zwrócone nie tylko w kierunku stajni. - Wystarczy odwrócić czujki w kierunku wieży i już nikt nie odważy się jej ponownie dewastować - podpowiada.

Do widoku posprejowanej baszty mieszkańcy Pszczyny już się przyzwyczaili. - Przestałam zwracać uwagę na basztę, tuż obok znajduje się nieodrestaurowany MORiS i wieża zaczyna się w niego świetnie wkomponowywać. Nie rozumiem, dlaczego urzędnicy o niej zapomnieli? - denerwuje się pani Małgorzata Kołodziej.

Stajnie książęce w Pszczynie mają pecha?

Stajnie książęce w Pszczynie najwyraźniej szczęścia nie mają. Najpierw borykały się z niesprawnym systemem alarmowy, teraz z basztą. Czy europejskie dotacje uratują brudną basztę?

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pszczyna.naszemiasto.pl Nasze Miasto