Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Śmiertelny wróg świń u progu naszych gospodarstw

Paweł Brzeźniak
Archiwum PP
Wirus afrykańskiego pomoru świń ASF przekroczył już Wisłę i powoli zbliża się do Wielkopolski. Przenoszony jest nie tylko przez dziki, ale i ludzi, którzy wyrzucają w przygodnych miejscach zakażone resztki żywności, np. kanapki z wędliną.

Śmiertelny wróg świń u progu naszych gospodarstw
Choć żywność taka jest nieszkodliwa dla człowieka, to jednak stanowiąc łakomy kąsek dla dzików staje się źródłem ich zakażenia. Tym samym dziki w niekontrolowany sposób przenoszą wirusa na nowe tereny.
Nawet drastyczne ograniczenie liczebności dzików nie jest jedyną metodą powstrzymania epidemii. W działania zapobiegawcze muszą się włączyć nie tylko służby weterynaryjne i hodowcy, lecz także wszyscy pracujący w branży skupu i przetwórstwa mięsa, a także konsumenci.

Apelujemy do wszystkich mieszkańców naszego regionu o świadomą profilaktykę. W Wielkopolsce produkcja trzody chlewnej jest wyjątkowo intensywna i pojawienie się ASF w chlewniach naszego regionu stanie się katastrofą ekonomiczną odczuwaną w całej Polsce. Wieprzowina stanowi bowiem znaczący udział w konsumpcji przeciętnego Polaka. Jest też sztandarowym produktem eksportowym.

Wielkopolski Związek Hodowców Trzody Chlewnej, wzorem służb weterynaryjnych, opracował zbiór podstawowych zasad ochrony stad przed ASF. Chlewnia, w której znajduje się trzoda, powinna być odgrodzona od środowiska zewnętrznego płotem lub ścianą budynku. Ściółka oraz obornik powinny być zabezpieczone przed dostępem dzikich zwierząt. W miarę możliwości należy stosować starą słomę. Świeżą stosować po upływie co najmniej jednego miesiącaod zbioru.

Przed bramą wjazdową na podwórko należy stosować maty dezynfekcyjne polewane często płynem dezynfekcyjnym. Koła ciągników i przyczep powinno się opryskiwać skutecznym środkiem wirusobójczym.
Przed każdymi drzwiami wejściowymi do chlewni należy rozłożyć maty dezynfekcyjne i dbać o ich uzupełnianie środkami dezynfekującymi.

Wszystkie osoby postronne wchodzące do chlewni muszą zakładać jednorazową odzież ochronną.
Należy ograniczyć do niezbędnego minimum osoby wchodzące do chlewni. Należy złożyć zeszyt wejść i wyjść do chlewni, w którym prowadzone będą rejestry osób wizytujących chlewnie.

Lekarze weterynarii i zootechnicy muszą być ubrani w czystą odzież jednorazową i obuwie. Należy stosować wyłącznie fermowy sprzęt weterynaryjny. Sprzęt zootechniczny trzeba zdezynfekować przed wprowadzeniem do obiektów. Niedopuszczalne jest wprowadzenie do chlewni używanych poskramiaczy, otwartych butelek z lekami czy pasz pochodzących z innych gospodarstw hodowlanych.

Brama wjazdowa musi być zawsze zamknięta, co uchroni przed wtargnięciem osób i pojazdów postronnych.
Nie wolno dopuszczać do kontaktu samochodu utylizacyjnego z chlewnią –padlinę należy wywozić poza teren gospodarstwa. a następnie zdezynfekować teren i sprzęt natychmiast po odjechaniu samochodu.
Nie wpuszczać pracownika firmy utylizacyjnej na teren gospodarstwa!

Sprzedaż zwierząt należy prowadzić w wyznaczonym miejscu, a po sprzedaży natychmiast dezynfekować teren i sprzęt.

– Z dnia na co dzień to ryzyko jest większe – podkreśla wicestarosta Jerzy Berlik odpowiedzialny za sprawy rolnictwa. – Trudno jest się bronić w przypadku tak nagłego ataku. Widać, że wcześniej nie poczyniono żadnych starań ze strony Ministerstwa Rolnictwa, aby zapobiec rozprzestrzenianiu się tej choroby, która jest groźna dla producentów trzody chlewnej. Podstawą jest bioasekuracja, bez tego trudno będzie się bronić. Nie słyszałem jeszcze o sanitarnym odstrzale dzików na naszym terenie. To byłyby i tak działania zbyt późne. Jako starostwo podejmujemy działania informacyjne na ten temat. Jesteśmy w stałym kontakcie z izbą rolniczą, która uczula rolników, aby zachować ostrożność – dodaje.

Rolnikiem jest m.in. Stanisław Szczepański, powiatowy radny PSL-u. – Jest nadmierna ilość dzików i jest niebezpieczeństwo, że ta choroba może się tutaj przenieść. Dzików jest więcej m.in. dlatego, że zimy są łagodniejsze. Podobnie jest z jeleniami czy sarnami. ASF byłoby tragedią dla naszego regionu. Tu jest bardzo rozwinięta hodowla trzody. Wszystko jest w rękach myśliwych i naszych władz.

Jaka pogoda w tym tygodniu?

Źródło: tvn meteo

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Nie tylko o niedźwiedziach, które mieszkały w minizoo w Lesznie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gniezno.naszemiasto.pl Nasze Miasto