18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

RM Łowicz: Podsumowanie kadencji

Rafał Klepczarek
Rada Miejska w Łowiczu
Rada Miejska w Łowiczu Rafał Klepczarek
RM Łowicz: Podsumowanie kadencji. Rada Miejska w Łowiczu w tym roku będzie kosztować podatników blisko 383 tysiące złotych. To głównie wysokie diety sprawiają, że co cztery lata na 21 miejsc w radzie jest bardzo wielu chętnych.

Obecny skład RM w Łowiczu to wynik wyborów z końca 2010 roku. Wygrało je ugrupowanie polityczne burmistrza Krzysztofa Kalińskiego, który w radzie może liczyć na co najmniej 15 głosów. Popiera go nie tylko sześciu rajców z jego komitetu wyborczego (Wanda Białas, Jolanta Głowacka, Jan Kośmider, Henryk Zasępa, Michał Trzoska i Robert Wilk), ale także radni PiS (Grzegorz Michalak, Piotr Gołaszewski, Waldemar Dzik i Leszek Plichta) oraz Koalicji Ziemi Łowickiej (Władysław Michalak, Jacek Haczykowski, Grzegorz Durka, Tomasz Charążka i Marzena Tkacz). Włodarz Łowicza czasem wspierany jest też przez Grażynę Sobieszek i Tadeusza Żaczka (oboje weszli do rady z listy PO).
Twardą opozycją jest dwóch radnych z SLD - Robert Wójcik i Ryszard Szmajdziński oraz radna Ewa Zbudniewek z Rzeczpospolitej Łowickiej. Z ugrupowania byłego burmistrza Ryszarda Budzałka do rady wszedł także radny Łukasz Muszakowski (RŁ). Jest to obok radnej Marzeny Tkacz, Grzegorza Durki, Tomasza Charążki i Roberta Wilka, najmniej aktywny na sesjach członek RM w Łowiczu.
Z kolei do najbardziej aktywnych radnych należą: Leszek Plichta, Grzegorz Michalak, Wanda Białas, Robert Wójcik, Ryszard Szmajdziński i Ewa Zbudniewek.
Przewodniczący Henryk Zasępa, który szefuje łowickiej radzie już drugą kadencję, twierdzi, że trudno mu porównać jakość pracy obu tych gremiów. A jak obrady miejskich radnych wyglądają z boku?
- Obecną Radę Miejską w Łowiczu oceniam na średnim poziomie - mówi Krystyna Brodecka, która jako widz uczestniczy w większości posiedzeń sesyjnych. - Dwu-, czasem trzyosobowa opozycja wskazuje rządzącym mankamenty, które faktycznie wymagają poprawienia. Nie podoba mi się także to, że sesja jest miejscem, w którym ścierają się partie i ugrupowania polityczne, a przecież wszystkim powinno przyświecać dobro miasta i lokalnej społeczności. Wszelkie sporne sprawy winny zostać szczegółowo omówione na posiedzeniach komisji. Tak się jednak nie dzieje.
Jeden z angielskich prozaików napisał kiedyś, że dobry samorządowiec to taki, który nie ma interesu, a jedynie chęć, aby nim być. W polskich samorządach takich ludzi bardzo trudno znaleźć.

Sukcesy i Porażki członków Rady Miejskiej w Łowiczu

Wanda Białas, 1 kadencja, frekwencja: 88 proc. komisje, 97 proc. sesje:
- Cieszę się, że udało się zmodernizować ulicę Marii Konopnickiej na osiedlu Zatorze, na czym bardzo mi zależało. Jako radna miejska staram się być na bieżąco z finansowym planem miasta. Znam się na tym, gdyż w latach 1993 - 2004 pracowałam w Urzędzie Miejskim w Łowiczu na stanowisku skarbnika miasta.
Żałuję natomiast, że nie udało się przenieść lub też znaleźć nowego miejsca dla Miejskiej Biblioteki Publicznej w Łowiczu. Mieści się ona w przestarzałym architektonicznie i zimnym budynku Łowickiej Spółdzielni Mieszkaniowej. Leży on z dala od centrum miasta, a o to sprawia, że bibliotekę odwiedza mniej osób niż mogłoby. Miasto nie może przebudować obiektu, gdyż nie jest nieruchomością należącą do gminy. Mam nadzieję, że burmistrz Kaliński jeszcze w tym roku rozpocznie działania zmierzające do zbudowania nowej biblioteki na tyłach Łowickiego Ośrodka Kultury.

Jan Kośmider, 1 kadencja, frekwencja: 100 proc. komisje, 100 proc. sesje:
- Dzięki mnie w tym roku dokonana zostanie modernizacja ulicy Armii Krajowej od firmy Opakoment w kierunku Strzelcewa. W minionym roku za sprawą moich starań wybrukowano ulice Korczaka i Makuszyńskiego. Udało się też oświetlić ulicę Krudowskiego. Zrobiłem dużo więcej, ale nie wszystko teraz pamiętam.
Mimo tego, że jestem radnym koalicyjnym to nie podoba mi się planowanie w mieście. W tym roku miała być realizowana potężna inwestycja drogowa na ulicy Broniewskiego i sąsiednich, a w budżecie nie ma po niej śladu. Jestem też negatywnie zaskoczony pracą rady miasta. Może czwarta część radnych jest aktywna i wie co się dzieje na sesji, ale reszta tylko podnosi ręce podczas głosowań.

Marzena Tkacz, 1 kadencja, frekwencja: 88 proc. komisje, 89 proc. sesje.
Mimo wielu prób telefonicznego nawiązania kontaktu, nagrania się na poczcie głosowej oraz wysłania wiadomości sms, nie udało nam się skontaktować z radną Marzeną Tkacz. Czyżby nie miała żadnych sukcesów?

Tomasz Charążka, 1 kadencja, frekwencja: 85 proc. komisje, 89 proc. sesje:
- Moim zdaniem w pracy radnego jakichś indywidualnych sukcesów nie może być. Jeżeli mowa jednak o tym, co udało się w tej kadencji Rady Miejskiej w Łowiczu wykonać w moim okręgu wyborczym, to na pewno cieszy mnie gruntowna przebudowa ulicy Bielawskiej, modernizacja dróg w centrum Łowicza z ulicami Kurkową, Długą i Stanisławskiego na czele, a także montaż monitoringu wizyjnego. Dzięki niemu w Łowiczu znacznie poprawiło się bezpieczeństwo w centrum Łowicza. Podczas pracy w RM w Łowiczu wspierałem też działalność burmistrza na rzecz rozwoju miasta oraz wspierania przedsiębiorców dających zatrudnienie jego mieszkańcom.

Grzegorz Michalak, 2 kadencja, frekwencja: 100 proc. komisje, 100 proc. sesje:
- Jako jeden z 21 radnych miejskich mam raczej rolę opiniodawczą i kontrolną w stosunku do burmistrza, ale muszę przyznać, że w sposób szybki i skuteczny udało mi się doprowadzić do upamiętnienia ofiar katastrofy smoleńskiej. Co prawda powstanie skweru ich imienia między ulicą Mickiewicza a Słowackiego ślimaczy się, ale to już nie jest zależne ode mnie. Liczę jednak, że powstanie on w niedługim czasie. Udało mi się także przekonać burmistrza Łowicza do takiego sposobu naprawy studzienek kanalizacyjnych na ulicy Armii Krajowej, aby podczas najechania na nie przez pojazdy nie powstawał uciążliwy dla mieszkańców hałas. Osoby mieszkające przy tej ulicy narzekają na wzmożony ruch ciężkich pojazdów. Od dłuższego czasu walczyłem o budowę ulicy Płockiej, która przejęłaby część ruchu ciężarowego. W tym roku się to udało i ma powstać projekt drogi, która w przyszłości będzie częścią północnej obwodnicy Łowicza.

Michał Trzoska, 1 kadencja, frekwencja: 87 proc. komisje, 92 proc. sesje:
- Jestem inicjatorem działań w sprawie umieszczenia słynnej na cały świat księżackiej procesji Bożego Ciała na liście arcydzieł ustnego i niematerialnego dziedzictwa ludzkości, którą prowadzi Organizacja Narodów Zjednoczonych do Spraw Oświaty, Nauki i Kultury (UNESCO). Mam nadzieję, że w tym roku zapadną już konkretne decyzje w tej sprawie. Wraz z innymi radnymi udało nam się doprowadzić do wybrukowania rzeki błota, w którą po ulewach zamieniała się ulica Ogińskiego na osiedlu Górki. Wywalczyłem też oświetlenie ulicy Młodzieżowej na osiedlu Bratkowice. Przy tej ulicy mieści się zespół szkół i w miesiącach zimowych przy podstawówce i gimnazjum było, kolokwialnie mówić, niezbyt przyjemnie. W tym roku chcę namówić radnych do umożliwienia mieszkańcom składania obywatelskich projektów uchwał. Inicjatywa uchwałodawcza w ich rękach korzystnie wpłynie na rozwój demokracji w Łowiczu.

Grzegorz Durka, 1 kadencja, frekwencja: 100 proc. komisje, 95 proc. sesje:
- W moim okręgu wyborczym udało mi się doprowadzić do tego, że oświetlonych zostało kilka mniejszych uliczek. Chodzi tu o ulicę Księżacką, Zielną i Klimeckiego. Na tej ostatniej ulicy w tym roku staną znaki drogowe, gdyż żadne z jej skrzyżowań takowych nie posiada. Liczę,że znacznie poprawi to bezpieczeństwo w tej części miasta. Udało mi się też wywalczyć, by w tym roku nastąpił remont nawierzchni ulic Zgoda i Wygoda. Jako radny popierałem też wszelkie działania Rady Miejskiej w Łowiczu zmierzające do rozwoju naszego miasta. Wśród nich jest też ubiegłoroczna przebudowa ulic w centrum miasta. Inwestycję tę zaliczam do największych sukcesów naszej rady.

Władysław Michalak, 1 kadencja, frekwencja: 99 proc. komisje, 97 proc. sesje:
- Razem z panią Wandą Białas wywalczyliśmy naprawę ulicy Konopnickiej. Ludzie skarżyli się, że ich tam zalewa, a sama ulicy jest dziurawa. Przyczyniłem się do modernizacji przez Zakład Energetyki Cieplnej kotłowni Z10, która ogrzewa całe osiedle Marii Konopnickiej. Nowa ciepłownia nie tylko nie truje atmosfery, ale także dzięki niej spadły koszty ciepła. Udało mi się przekonać władze miasta do budowy nakładki na ulicy Gdańskiej i oświetlenia ulicy Niciarnianej. Walczyłem też o utwardzenie drogi, ale inwestycję tę zastopował fakt, iż miasto nie posiada wszystkich gruntów, które niezbędne są do budowy utwardzonej drogi. W tym roku utwardzona zostanie ulica Wyzwolenia. Oczywiście chciałoby się więcej, ale pieniędzy, a czasem poparcia, brak. W tej kadencji udało mi się wywalczyć pieniądze na wirówkę dla oczyszczalni ścieków, której szefowałem. Obecnie staram się o jej modernizację.

Robert Wilk, 2 kadencja, frekwencja: 97 proc. komisje, 100 proc. sesje:
- Jako człowiek działający na co dzień na polu piłki nożnej wspieram utrzymanie dotacji dla klubów sportowych w naszym mieście. W innych miastach są one z roku na rok coraz niższe, a u nas, mimo problemów budżetowych, utrzymujemy je na tym samym poziomie. Dzięki temu jesteśmy w stanie wesprzeć takie kluby jak KS Pelikan Łowicz czy też UKS Pelikan. Co prawda nie jestem inicjatorem, ale całym sercem popieram utworzenie klasy piłkarskiej przy Gimnazjum nr 4 w Łowiczu. Miałem natomiast w swój udział w doprowadzeniu do budowy zadaszonej trybuny na stadionie piłkarskim przy ulicy Starzyńskiego. To najważniejsze moje działania, które tak na gorąco przychodzą mi do głowy.

Dariusz Dzik, 1 kadencja, frekwencja: 100 proc. komisje, 100 proc. sesje:
- Dwa razy wnosiłem do burmistrza o budowę potrzebnego parkingu przy zakonie sióstr bernardynek i w tym roku zostanie on w końcu zbudowany w ramach budżetu obywatelskiego. Jako radny koalicji rządzącej miastem zawsze popierałem, razem z kolegami, działania służące rozwojowi Łowicza. Chciałbym jeszcze doprowadzić do tego, aby poprawić estetykę i funkcjonalność miejskiej targowicy. Moim marzeniem jest, aby w deszczowy dzień można było tam wejść bez kaloszy i podniósł się komfort, w którym pracują handlujący i robią zakupy ich klienci. Nie mogę też obojętnie przejść obok zaplecza socjalnego, którym dysponuje klub piłkarski Pelikan Łowicz na stadionie przy ul. Starzyńskiego. Jest mi wstyd, gdy przyjeżdżają tam piłkarze z innych miast i wolą jechać do Nieborowa, aby przebrać się tam przed spotkaniem na boisku Pelikana.

Łukasz Muszakowski, 1 kadencja, 96 proc. komisje, 73. proc. sesje:
- Za największy sukces uważam budowę ronda przy Gimnazjum nr 2 w Łowiczu. Na niebezpiecznej krzyżówce przy szkole dochodziło do tylu wypadków i kolizji, że sam nie byłem w stanie pojąć, jak może dochodzić do tylu zdarzeń drogowych na, wydawałoby się, czytelnym skrzyżowaniu.
Cieszy mnie też utwardzenie ulicy Żwirowej, o co od pięciu czy sześciu lat prosili mieszkańcy tej części miasta.

Robert Wójcik, 2 kadencja, frekwencja: 99 proc. komisje, 100 proc. sesje:
- Z racji wykonywanego zawodu szczególnie bliska jest mi działalność z zakresu pomocy społecznej. Z tego też powodu cieszę się, że udało się mi doprowadzić do tego, że miasto przyjęło program wspierania rodziny. Za swój i Ryszarda Szmajdzińskiego sukces uważam wprowadzenie pod koniec ubiegłego roku budżetu partycypacyjnego, o który wnioskowaliśmy do burmistrza Łowicza. Wspólnie wywalczyliśmy też budowę kanalizacji sanitarnej na ul. Łódzkiej. O przeprowadzenie tej inwestycji staraliśmy się od kilku lat. Za mniejszy sukces, ale dla mnie ważny, uznaję także to, że burmistrz Łowicza w tym roku zdecydował się na przygotowanie dokumentacji nowego bloku komunalnego w Łowiczu. Ubolewam natomiast nad tym, że nie udało mu się pozyskać inwestora, który dałby tak potrzebne w mieście miejsca pracy.

Jolanta Głowacka, 2 kadencja, frekwencja: 100 proc. komisje, 94 sesje:
- Cieszę się, że w tej kadencji Rady Miejskiej w Łowiczu udało się nam doprowadzić do budowy ścieżki pieszo-rowerowej opasającej osiedle Bratkowice. Latem korzystają z niej rekreacyjnie mieszkańcy całego miasta. Za sprawą działań władz miasta udało się też sprzedać ponad 6 hektarów gruntów inwestycyjnych spółce United Oilfields Services, która zbudowała w Łowiczu potężną bazę. Szkoda tylko, że jest ona na razie w uśpieniu, gdyż czeka na przepisy wykonawcze związane z wydobywaniem gazu łupkowego. Liczę jednak, że w niedalekiej przyszłości da ona pracę wielu mieszkańcom naszego miasta. A łowiczanom najbardziej potrzebna jest właśnie praca. Za sprawą ukończonej w ubiegłym roku przebudowy ulic w centrum miasta Łowicz stał się bezpieczniejszy dla kierowców i pieszych. Bezpieczne rondo powstało przy Gimnazjum nr 2 i poprawił się komfort jazdy ulicą Kurkową.

Leszek Plichta, 2 kadencja, frekwencja: 100 proc. komisje, 100 proc. sesje:
- Byłem autorem kilku wniosków, które zostały zrealizowane w Łowiczu. Rada Miejska w Łowiczu poparła zgłoszone przeze mnie stanowisko w sprawie poparcia starań Telewizji Trwam o przydzielenie jej miejsca na platformie multipleksowej. Od dłuższego czasu walczyłem o budowę ronda przy Gimnazjum nr 2 w Łowiczu. Dzięki moim staraniom, popartym przez radę i burmistrza Łowicza, w ubiegłym roku udało się je przebudować. Przeforsowałem także kilka innych pomysłów, dzięki którym udało mi się pomóc mieszkańcom naszego miasta. Byłem pomysłodawcą parkowania samochodów na bardzo szerokim chodniku wzdłuż ogrodzenia dawnej jednostki wojskowej w Łowiczu. Przyczyniłem się też do powstania przejścia dla pieszych na ul. Łódzkiej i utwardzenia ulicy Ogińskiej na osiedlu Górki.

Ewa Zbudniewek, 4 kadencja, frekwencja: 99 proc. komisje, 100 proc. sesje:
- Trudno mi mówić o sukcesach w Radzie Miejskiej w Łowiczu. Nie jestem radną z koalicji rządzącej, więc wiele moich postulatów nie znajduje w niej poparcia. Jestem jednak zadowolona, że po latach starań udało mi się doprowadzić do utwardzenia przejścia, z którego korzysta wiele osób pokonujących aleje Sienkiewicza. Reszta to, niestety, przegrane sprawy. Próbowałam przekonać władze miasta, aby ulica Browarna, która jest takiej samej szerokości jak ulica św. Floriana, była dwukierunkowa od ulicy Podrzecznej. Odciążyłoby to komunikacyjnie centrum miasta. Prosiłam też o powiększenie parkingu między blokami nr 2 i 4 na os. Starzyńskiego. Niestety, ten pomysł również nie znalazł uznania w oczach władz Łowicza.

Piotr Gołaszewski, 2 kadencja, frekwencja: 97 proc. komisje, 89 proc. sesje:
- Na pewno moim sukcesem jako radnego jest to, że udało się w tej kadencji utrzymać wysoki poziom nauczania w miejskich szkołach i , co równie ważne, mimo postępującego niżu demograficznego obyło się bez zwolnień nauczycieli. Cieszę się też, że udało nam się doprowadzić do przyjęcia przez Radę Miejską w Łowiczu stanowiska popierającego Telewizję Trwam w jej staraniach o miejsce na multipleksie. Wspólnym staraniem rady oraz burmistrza powstał też projekt budżetu obywatelskiego, który pojawił się po raz pierwszy w historii naszego miasta.
Chciałbym doprowadzić do tego, aby w Łowiczu powstała bezpłatna szkoła muzyczna, gdyż mamy wiele utalentowanych pod tym kątem dzieci, a rodziców części z nich nie stać na płatne zajęcia.

Grażyna Sobieszek, 2 kadencja, frekwencja: 100 proc. komisje, 100 proc. sesje:
- Bardzo się cieszę z tego, że udało mi się przekonać koleżanki i kolegów z rady miasta do tego, aby stypendiami za wysokie wyniki w nauce objąć też uczniów miejskich szkół mieszkających na co dzień poza Łowiczem. W poprzedniej kadencji byłam inicjatorką nagradzania statuetkami zdolnej młodzieży szkolnej, a obecnie udało mi się ten pomysł rozszerzyć. Doprowadziłam do rozbudowy kompleksu szkolnego przy ul. Grunwaldzkiej. Powstała tam bieżnia i plac zabaw. Wspierałam też mniejsze, ale dla mojej dzielnicy ważne sprawy, takie jak modernizacja dziurawej ulicy Legionów czy przebudowa ulicy Strzeleckiej.

Henryk Zasępa, szef rady miasta, 2 kadencja, frekwencja: 97 sesje:
- Jako przewodniczący Rady Miejskiej w Łowiczu za swój najważniejszy sukces uważam prowadzenie obrad w kulturalnej atmosferze i uczciwe oraz rzetelne podchodzenie do radnych, niezależnie od ich przekonań politycznych. Trzeba być człowiekiem dla każdego. Swój czas bez reszty poświęcam mieszkańcom. Czasem słyszę, że zbyt mało się z nimi spotykam, ale nie zawsze pozwala mi na to czas. Jako przewodniczący rady reprezentuję urząd na zewnątrz i staram się być na wszystkich uroczystościach, na które jestem zapraszany.
Niewątpliwie sukcesem jest też owocna współpraca z radą oraz burmistrzem Łowicza na rzecz rozwoju miasta.

Jacek Haczykowski, 2 kadencja, frekwencja: 94 proc. komisje, 95 proc. sesje:
- Niewątpliwie przyczyniłem się do tego, że miasto odzyskało zabytkową basztę generała Klickiego. Opiekująca się nią fundacja skupiła się na zabezpieczeniu samego zabytku, ale ludzie nie mieli do niego dostępu. Teraz to miejsce żyje. Wokół zabytkowej wieży powstał atrakcyjny kompleks rekreacyjny dla dzieci i dorosłych, a i sama baszta udostępniana jest zwiedzającym. Cieszę się, że udało nam się ułatwić życie handlującym i właścicielom posesji w strefie płatnego parkowania. Zgoda na wprowadzenie darmowego biletu, który uprawnia do 30 minut bezpłatnego parkowania jest ukłonem w stosunku do mieszkańców i przedsiębiorców z tej części Łowicza.
Staram się też wspierać wszelkie działania i inwestycje zmierzające do dalszego rozwoju Łowicza. Działam na tym polu także jako przewodniczący komisji gospodarczej i rozwoju miasta.

Ryszard Szmajdziński, 2 kadencja, 93 proc. komisje, 100 proc. sesje:
- Do największych sukcesów w radzie miasta zaliczam odzyskanie przez miasto zabytkowej baszty gen. Klickiego. Byłem inicjatorem powrotu tego zabytku z ramion fundacji, która nie zrealizowała swoich obietnic, pod skrzydła ratusza. Przyczyniłem się też do powstania ronda przy Gimnazjum nr 2 w miejscu najniebezpieczniejszego w mieście skrzyżowania, ma którym co i rusz dochodziło do groźnych wypadków i kolizji. Razem z radnym Robertem Wójcikiem wnioskowaliśmy do burmistrza Krzysztofa Kalińskiego o wprowadzenie budżetu obywatelskiego. Co prawda, nie wygląda on tak okazale, jak tego chcieliśmy, ale mamy nadzieję, że w tym roku mieszkańcy będą mieli większy wpływ na przyszłoroczne inwestycje. Cieszę się też z wyróżniania, które otrzymałem od mieszkańców. Dzięki ich głosom zdobyłem tytuł Samorządowca Roku 2013 w plebiscycie organizowanym przez "Dziennik Łódzki".

Tadeusz Żaczek, 5 kadencja, frekwencja: 94 proc. komisje, 100 proc. sesje:
- Jako radnego związanego z oświatą niezmiernie cieszy mnie fakt, że udało nam się w dobie kryzysu gospodarczego i niżu demograficznego pozostawić miejską sieć szkół bez zmian. Nie zlikwidowaliśmy żadnej placówki oświatowej. Dzięki staraniom władz miasta szkoły mogą poszczycić się wysokim poziomem nauczania i wychowania. Placówki oświatowe pozyskują także unijne pieniądze na zajęcia dodatkowe. Za sukces uważam także inwestycje zrealizowane w tej kadencji na osiedlu Bratkowice. Powstała tam ścieżka pieszo-rowerowa, która latem przyciąga coraz więcej rowerzystów oraz matek z wózkami. Cieszy również oświetlenie lampami ulicznymi ul. Młodzieżowej, o co prosili mieszkańcy. Trzecim ważnym dla mnie sukcesem jest to, iż w tym roku powstanie w Łowiczu samorządowa szkoła muzyczna, która pozwoli bezpłatnie kształcić się zdolnej młodzieży.

od 12 lat
Wideo

Stop agresji drogowej. Film policji ze Starogardu Gdańskiego

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lowicz.naszemiasto.pl Nasze Miasto