Dyrektor Karskiej kamień spadł z serca, gdy radni jednogłośnie poparli zakup busa Dyrektor Karskiej kamień spadł z serca, gdy radni jednogłośnie poparli zakup busa

Dyrektor Karskiej kamień spadł z serca, gdy radni jednogłośnie poparli zakup busa (© fot. Rafał Klepczarek)

Masz zdjęcie do tego tematu?

Wyślij

Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych w Łodzi chciał dołożyć szkole specjalnej do zakupu busa do przewozu dzieci niepełnosprawnych 30 proc. ze 120 tys. zł.

Przepychanki między koalicją rządzącą powiatem a opozycją mogły kosztować utratę tej szansy. Na szczęście Magdalena Karska, dyrektor placówki, nie poddała się i uprosiła radnych, aby zwołali sesję nadzwyczajną, na której zarezerwują potrzebne pieniądze. Sesja odbyła się wczoraj.

Auto do przewozu niepełnosprawnych dzieci jest bardzo potrzebne Specjalnemu Ośrodkowi Szkolno-Wychowawczemu w Łowiczu. Składa się on z podstawówki, gimnazjum, zasadniczej szkoły zawodowej oraz placówki oświatowej przysposabiającej do pracy niepełnosprawną młodzież. SOSW opiekuje się ponad setką dzieci i młodzieży z lekkim i średnim upośledzeniem. Do tej pory szkoła korzystała z prywatnego auta, ale nie spełniało ono wymogów.

Jak doszło do sytuacji, w której prawie zaprzepaszczono przyznane z PFRON pieniądze? Koalicja rządząca (PiS, PO, Samoobrona, Koalicja Ziemi Łowickiej) twierdzi, że to wina opozycji (PSL, SLD, Rzeczpospolita Łowicka). Przedstawiciele tej ostatniej uważają natomiast, że było odwrotnie.

Na piątkowej sesji Rady Powiatu Łowickiego jej członkowie mieli m. in. zabezpieczyć wkład własny na zakup busa dla szkoły specjalnej. Miał on kosztować 120 tys. zł, a PFRON przyznał starostwu 38 tys. zł. Resztę miała pokryć powiatowa kasa.

Radnym opozycyjnym nie spodobało się, że w projekcie uchwały dotyczącej zmian w budżecie oprócz sprawy auta znalazły się też przesunięcia pieniędzy na rzecz przebudowy budynku powiatowego centrum promocji.

- Nie zostaliśmy przekonani o celowości tej inwestycji, więc wnioskowaliśmy o usunięcie tego punktu z projektu uchwały - tłumaczy Michał Śliwiński, radny opozycyjny z PSL.

W głosowaniu było 8 do 8, więc zapis nie został usunięty. W tej sytuacji podczas głosowania zmian w budżecie, w tym zabezpieczenia pieniędzy na szkolnego busa, opozycja się na nie nie zgodziła i cała uch-wała przepadła.

- To nieodpowiedzialność ze strony opozycji - mówi krótko starosta Janusz Michalak, który jest radnym z ramienia PiS. - Przecież wcześniej zaaprobowała tę inwestycję, gdyż poparła budżet, w którym ją ujęto.

Władze powiatu jeszcze w piątek nakazały PCPR zgłoszenie do PFRON rezygnacji z przyznanych pieniędzy. Zaskoczony fundusz poprosił o decyzję zarządu powiatu łowickiego na piśmie.

Na szczęście takie pismo nie trafi do PFRON. Stanie się tak dzięki dyrektor Magdalenie Karskiej i dobrej woli wszystkich radnych. Pani dyrektor telefonicznie namawiała członków rady do zwołania nadzwyczajnej sesji. Dlaczego? Aby z rozstrzygnięciem przetargu zdążyć do końca roku musiała się ona odbyć najpóźniej w środę. I tak też się stało.

Czytaj także

    Komentarze (0)

    Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

    Zaloguj się / Zarejestruj się!

    Brak komentarzy. Możesz być pierwszy!