Jeżeli utraciliśmy paszport poza granicami kraju na skutek – dajmy na to – kradzieży, powinniśmy natychmiast zgłosić ten fakt miejscowej policji (zawsze prosimy o potwierdzenie na piśmie zgłoszenia).

Masz zdjęcie do tego tematu?

Wyślij
Jeżeli utraciliśmy paszport poza granicami kraju na skutek – dajmy na to – kradzieży, powinniśmy natychmiast zgłosić ten fakt miejscowej policji (zawsze prosimy o potwierdzenie na piśmie zgłoszenia). Ponadto – konsulowi RP w danej okolicy, który powinien wydać tzw. paszport blankietowy, umożliwiający powrót do Polski.

Po przyjeździe do kraju niezwłocznie zgłaszamy się do właściwego dla naszego miejsca zamieszkania referatu paszportowego, gdzie składamy pisemne oświadczenie o utracie dokumentu (stosowny druk także otrzymamy na miejscu). Po wypełnieniu blankietu informacja zostaje wprowadzona do elektronicznej ewidencji.

Ważne! Zgłoszenie zaginięcia w biurze paszportowym musi być dokonane również wtedy, gdy stało się to w kraju. Czynimy tak, aby uniknąć ewentualnych nadużyć, które mogą „pójść na nasze konto”.

Aby możliwe było otrzymanie nowego paszportu, powinno się złożyć w biurze:

- własne zdjęcie;

- wniosek;

- dowód uiszczenia opłaty paszportowej.


Ile wynosi taka opłata, po zagubieniu wydanego już wcześniej paszportu? Otóż za powtórne wyrobienie dokumentu będziemy musieli zapłacić – 300 złotych (jeżeli utraciliśmy go pierwszy raz), natomiast 400 zł – po kolejnym zaginięciu lub kradzieży. Nowy paszport, według zapewnień urzędników, otrzymać powinniśmy w ciągu miesiąca.

Warto wiedzieć!

Sprawa każdego straconego dokumentu rozpatrywana jest przez dyrekcję wydziałów paszportowych indywidualnie. Wiąże się to z opłatami. Jeżeli bowiem posiadamy wiarygodny dowód (na przykład potwierdzenie policji o dokonanym rozboju, kradzieży), że utrata paszportu nie jest skutkiem naszej niefrasobliwości, możemy być zwolnieni z opłaty.

Czytaj także

    Komentarze (0)

    Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

    Zaloguj się / Zarejestruj się!

    Brak komentarzy. Możesz być pierwszy!