Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Nowosądeckie: koniec darmowego przedszkola. Kto pozbiera unijne zabawki?

Wojciech Chmura
Statystyka przedszkola unijnego w Nawojowej: liczba dzieci - 20, liczba zajęć dydaktycznych - 4752, liczba zajęć dodatkowych - 681, liczba wycieczek - 10. Połowa z dwudziestki pójdzie do zerówki
Statystyka przedszkola unijnego w Nawojowej: liczba dzieci - 20, liczba zajęć dydaktycznych - 4752, liczba zajęć dodatkowych - 681, liczba wycieczek - 10. Połowa z dwudziestki pójdzie do zerówki Archiwum Starostwa Powiatowego
Powiat nowosądecki nie może dalej prowadzić unijnego darmowego przedszkola, bo skończył się projekt. Czy ktoś przejmie po nim pałeczkę?

Przestało działać darmowe przedszkole prowadzone ze środków unijnych dla 20 dzieci w internacie Centrum Kształcenia Praktycznego i Ustawicznego w Nawojowej. Trwający dwa lata projekt został zamknięty. Dwie opiekunki kończą inwentaryzację sprzętu. - Tu było świetnie. Teraz muszę szukać nowej pracy - mówi jedna z nich, Bernadetta Pietrzak. Wywieszono już ogłoszenie o możliwości dzierżawy obiektu na cele edukacyjne.

- Jeśli zgłosi się więcej niż jedna osoba, będzie przetarg na czynsz. Czas oczekiwania na chętnych upływa 10 września - tłumaczy Alicja Lichoń, kierowniczka referatu nieruchomości w Starostwie Powiatowym w Nowym Sączu. Co, jeśli nie będzie zainteresowania?

-Zastanowimy się, komu przekazać wyposażenie obiektu - mówi rzeczniczka starosty Maria Olszowska. W gminnym przedszkolu w Nawojowej nie ma problemu z brakiem miejsc.

- Gdyby byli chętni, to szykujemy jeszcze pomieszczenie na przedszkole w niedalekiej Frycowej - mówi przewodniczący Rady Gminy Jacenty Skrzypiec. Grupa dzieci dowożona jest przez rodziców do pobliskich przedszkoli w Nowym Sączu.

- Do ich opieki gmina dopłaca - dodaje wójt Nawojowej Stanisław Kiełbasa. Nieoficjalnie jeden z lokalnych samorządowców zauważa, że powiat powinien wcześniej zainteresować przedszkolem jakieś stowarzyszenie, by mogło je dalej poprowadzić jako darmowe za środki unijne z kolejnego projektu. Obecny, wart 1,2 mln zł, realizowany był przez agendę starostwa, Powiatowe Centrum Funduszy Europejskich. Nie tylko wyposażenie w przedszkolu było na wysokim poziomie, ale i program pracy z najmłodszymi. Członek zarządu powiatu Ryszard Poradowski na spotkaniu wieńczącym pracę przedszkola wymieniał naukę angielskiego, ćwiczenia logopedyczne, gimnastykę korekcyjną, rytmikę, katechezę, akademię intelektu, naukę pływania, śpiew, wycieczki edukacyjne.

- Takie przedszkole powinno być pokazywane w kraju. Miałem problem z odbieraniem mojej Oli do domu, bo nie chciała wracać - mówi Wiesław Bogdański, ojciec dziewczynki. Szkoda, że te dwa miodowe lata się skończyły. Teraz na gwałt szuka miejsca dla niej gdzie indziej.

Podobnego zdania jest Anna Sowa-Król. Też żałuje, bo jak mówi, do dobrego łatwo się przyzwyczaić. - Pieniądze zostały w kieszeni, a moja Gosia chwyciła angielski, rysuje ładnie. To był genialny pomysł - podkreśla. Szefowa PCFE Monika Bochenek informuje, że są już trzej chętni na Nawojową.

- Jak się postarają, mogą także mieć z nowego rozdania unijne środki na bezpłatną opiekę nad dziećmi. Ekskluzywne przedszkole "Nasze dzieci" przechodzi do historii i rola powiatu także się kończy. Nie może dofinansowywać takiej placówki, bo to nie jego zadanie. W przeciwieństwie do gmin. W Chełmcu i Biczycach są dwa darmowe unijne przedszkola, z nie gorszym wyposażeniem.


Codziennie rano najświeższe informacje, zdjęcia i video z regionu. Zapisz się do newslettera!

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Rolnicy zapowiadają kolejne protesty, w nowej formie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowysacz.naszemiasto.pl Nasze Miasto