Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Łódzkie czaruje i kusi turystów

Beata Dobrzyńska, Katarzyna Chmielewska
Fontanna na pl. Dąbrowskiego w Łodzi budzi kontrowersje, ale internauci ją doceniają
Fontanna na pl. Dąbrowskiego w Łodzi budzi kontrowersje, ale internauci ją doceniają fot. Krzysztof Szymczak
Blisko 60 tysięcy głosów oddali internauci w plebiscycie "Perły w Koronie Województwa Łódzkiego" organizowanym już po raz trzeci przez serwis Naszemiasto.pl.

Wyróżnienie otrzymało Muzeum Kanału Dętka w Łodzi, Bunkier Regelbau 621 w Tomaszowie Mazowieckim, Miś Uszatek (pomnik i moneta) z Łodzi, Galeria Staroci i Pamiątek Regionalnych w Lipcach Reymontowskich, fotokody na zabytkach w Łodzi, Park Kulturowy "Miasto Tkaczy", chata tatarska w Stobiecku, Miejskie Centrum Japońskich Sportów i Sztuk Walki Dojo w Starej Wsi, park linowy w Zgierzu, a także tańcząca fontanna na pl. Dąbrowskiego w Łodzi.

Oznacza to, że zbudowana z inicjatywy b. prezydenta Jerzego Kropiwnickiego za 5 mln zł ozdoba centrum Łodzi, którą niektórzy nazywają "betonowym potworem", a inni chcieliby zburzyć, wielu (405 głosów) się jednak podoba...

Juliusz Szymański, który odebrał nagrodę za bunkier w Tomaszowie (24206 głosów), cieszył się z wyróżnienia. - Turyści szukają nowych atrakcji, zwłaszcza ci zafascynowani militariami. Planujemy wydać przewodnik po umocnieniach linii Pilicy i odkrywać dla turystów kolejne fortyfikacje - mówił.

Nagrody wręczono w piątek podczas wojewódzkich obchodów Światowego Dnia Turystyki w Spale. Rozstrzygnięto także konkurs na najlepszy produkt turystyczny w naszym województwie. Certyfikat otrzymały: Ośrodek "Góra Kamieńsk" należący do kopalni w Bełchatowie, Centralne Muzeum Włókiennictwa w Łodzi, Centralny Łuk Turystyczny (ziemia łęczycka), studio filmowe Se-ma-for i Muzeum Bajki w Łodzi, Aquapark Fala za "Noc Naturystów" oraz znów Centrum Dojo ze Starej Wsi i łódzkie fotokody.

- Dzięki takim wyróżnieniom zwiększają się szanse na to, że nasz system "Odkoduj Łódź" z czasem ogarnie całe województwo, a może i Polskę - mówi Michał Stefański, dyrektor zarządzający firmy Mobile MS, która jest pomysłodawcą systemu fotokodów.

Dzięki tym niepozornym kwadracikom umieszczonym na łódzkich zabytkach dotrzeć można do pełnej informacji o obiekcie i lektora, który mówi w trzech językach. Wystarczy zeskanować kod za pomocą telefonu komórkowego ze ściągniętą z internetu aplikacją.

Z okazji Światowego Dnia Turystyki, który obchodzimy jeszcze w sobotę, w punktach informacji turystycznej w powiecie tomaszowskim dostać można specjalny "paszport". Dzięki niemu za darmo lub po promocyjnej cenie zwiedzić możemy m.in. Skansen Rzeki Pilicy w Tomaszowie i Ośrodek Hodowli Żubrów w Smardzewicach. Ponadto można wziąć udział w bezpłatnych lekcjach nurkowania, rajdach, spływach kajakowych, zwiedzić Spałę na segwayu, a także smacznie zjeść, płacąc mniej w restauracjach. Każdy, kto w "paszporcie" zbierze co najmniej 4 pieczątki, ma szansę na nagrodę.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na skierniewice.naszemiasto.pl Nasze Miasto