Gmina Sędziejowice

Artykuł sponsorowany
Gmina Sędziejowice (pow. 12003 ha, 6421 mieszkańców) leży w powiecie łaskim na trasie drogi wojewódzkiej nr 481 oraz magistrali kolejowej Śląsk – Porty. Posiada dogodne połączenia drogowe z miastami Łódź (43 km), Łask (13 km), Zduńska Wola (15 km), Wieluń (50 km). Podzielona jest na 25 sołectw, w skład których wchodzi 30 wsi. Na terenie Gminy przeważają gleby średnie, IV klasy bonitacyjnej, które stanowią 60 % ogółu użytków rolnych i tworzą zwarte kompleksy. Lasy stanowią 28 % ogólnej powierzchni Gminy, złoża surowców naturalnych o znaczeniu przemysłowym nie istnieją.

Podmiotów gospodarczych zgłoszonych do ewidencji działalności gospodarczej w gminie jest 310, a wg Rejestru REGON w gminie mają siedzibę 343 podmioty gospodarki narodowej (31.X.2010 r.) W ostatnich latach unowocześniono obiekty oświatowe, Gminnego Centrum Kultury, Środowiskowego Domu Samopomocy, Urzędu Gminy oraz ośrodki zdrowia w Marzeninie i Sędziejowicach– w pełni przystosowane do wymogów europejskich. Wybudowano, bądź przebudowano świetlice wiejskie w Osinach i Podulach, zmodernizowano nawierzchnię w centrum Marzenina, dokończono boisko sportowe w tej miejscowości, zmodernizowano drogi gminne i dojazdowe do pól.

Wszystkie miejscowości zaopatrzone są w wodę z wodociągów(142, 3 km) podłączonych do trzech zmodernizowanych stacji uzdatniania wody. Długość sieci sanitarnej w użytkowaniu wynosi 23, 4 km a ścieki z 5 miejscowości od 452 odbiorców przesyłane są do dwóch oczyszczalni ścieków. W najbliższych latach przewiduje się włączenie do tej sieci kolejnych miejscowości, dla pozostałych – budowę przydomowych oczyszczalni ścieków.

Gmina podejmuje szereg działań proekologicznych. Siedemnaście miejscowości objętych jest selektywną zbiórką odpadów, padłe zwierzęta i odpady pochodzenia zwierzęcego odbiera firma, z która gmina ma zawartą umowę. W gminie funkcjonują 2 turbiny wodne wytwarzające energię elektryczną oraz 11 elektrowni wiatrowych o łącznej mocy 4300 kW, a w przypadku dalszych 5 (o łącznej mocy 4950 kW) toczą się postępowania administracyjne.

Gmina jest bardzo atrakcyjna pod względem krajobrazowym. Rzeka Grabia, która przepływa przez teren Gminy z północy na południe, powoduje, że krajobraz tego obszaru jest bardzo urozmaicony. Znajdują się tutaj dość duże kompleksy leśne, kompleksy łąk naturalnych, starorzecza. Utworzone są dwa rezerwaty przyrody: „Jodły Łaskie” (okolice Pruszkowa) i torfowiskowy – „Grabica”. Niemal dziesiąta część powierzchni Gminy to obszar chronionego krajobrazu; „Środkowej Grabi”, w którym znajduje się część Parku Krajobrazowego Międzyrzecza Warty i Widawki. Tędy wiedzie urokliwy szlak turystyczny „Młyny nad Grabią” (Wola Marzeńska, Emilianów, Brzeski, Kozuby).

Ożywioną działalność prowadzą liczne zespoły Gminnego Ośrodka Kultury: zespoły pieśni i tańca, kapele: ludowa i podwórkowa, zespół śpiewaczy, zespoły tańca nowoczesnego, studio piosenki. Można bez przesady rzec, że Sędziejowice folklorem stoją.


Godne obejrzenia są:

- murowany kościół par.p.w. Wniebowzięcia NMP w Marzeninie z polichromiami z początku drugiej połowy XV w.,
- park podworski z XIX w. w Pruszkowie,
- relikty zespołu dworsko parkowego w Sędziejowicach z murowanym dworem klasycystycznym z pierwszej połowy XIX w. oraz pomnikowymi okazami dębów,
- mogiła powstańców styczniowych oraz pomnik wzniesiony przez Rosjan dla upamiętnienia Kozaków poległych w bitwie stoczonej pod Sędziejowicami 26.VIII.1863 r.,
- relikty folwarku z parkiem podworskim oraz drewniany młyn wodny z k. XIX w. i pozostałości kuźni w Woli Marzeńskiej,
- miejsca pamięci w Emilianowie i w Woli Warzeńskiej z II wojny światowej oraz mogiły żołnierskie na cmentarzach w Grabnie i w Marzeninie,
- w Zamościu, przy trasie Łask – Wieluń, usytuowany jest duży cmentarz wojenny z czasów I wojny światowej o pow. 0, 4 ha, na którym pochowano poległych żołnierzy niemieckich.

W podejmowanych działaniach zwraca się uwagę na promocję Gminy. Z powodzeniem czynią to zespoły artystyczne naszego Gminnego Ośrodka Kultury, Zespół Pieśni i Tańca „Sędziejowiczanie” przy Zespole Szkół Rolniczych, Strażacka Orkiestra Dęta „Druh” w Sędziejowicach. Tradycyjnie już swoją rolę spełnia międzynarodowy wyścig kolarski juniorów „Po Ziemi Łódzkiej”, organizowane corocznie dożynki gminne i dni gminy. W ubiegłym roku wydany został album „Sędziejowice i okolice”, który zapoznaje czytelników z historią, współczesnością i dorobkiem naszej Gminy i ludzi tu mieszkających.

Serdecznie zapraszam do Sędziejowic na tegoroczne Dni Gminy Sędziejowice. Rozpoczną się one dnia 19 czerwca powiatowym przeglądem Orkiestr Dętych. Wieczorem wystąpią zespoły folklorystyczne z Turcji i Rumunii.

Od 21 do 23 czerwca Zarząd Krajowy ZMW w Warszawie zaprosił do Sędziejowic cztery zespoły reprezentujące różne regiony kraju i dwa zespoły zagraniczne do udziału w Ogólnopolskim Festiwalu Kultury Młodzieży Szkolnej. Wszystkie występy odbędą się na scenach w parku Zespołu Szkół Rolniczych w Sędziejowicach i na miejscowym stadionie. Zaproszone zespoły zaprezentują się także w czasie procesji Święta Bożego Ciała.

Wójt Gminy Jerzy Kotarski

Urząd Gminy Sędziejowice,
ul. Wieluńska 6, 98-160 Sędziejowice
e-mail:[email protected]
www.bip.gminasedziejowice.pl
tel. 43 6771157 fax 43 6771006

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na lodz.naszemiasto.pl Nasze Miasto