Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Mazowsze i Skwarna w alei gwiozd

Rafał Klepczarek
Aleja gwiozd na Starym Rynku w Łowiczu składa się już z czterech okrągłych wycinanek wmurowanych w rynkowy bruk. W tym roku wyróżnienie w dziedzinie propagowania księżackiej kultury "Gwiozda Łowicka" trafiło do hafciarki z Błędowa - Bronisławy Skwarnej i słynnego Mazowsza, który z tej okazji wystąpiło w Łowiczu.

Bronisława Skwarna urodziła się 15 kwietnia 1921 roku w Chąśnie na Ziemi Łowickiej. Jest jedną z najstarszych i najwybitniejszych twórczyń zajmujących się haftem koralikowym. Za charakterystyczne dla Pani Bronisławy uznaje się misternie wykonane broszki, serwetki, torebeczki i igielniki opatrzone łowickimi motywami ludowymi.

Kunszt i precyzja jej wyrobów są znane i cenione w całym kraju. Wartym podkreślenia jest fakt, iż mimo swojego wieku Pani Skwarna wykonuje swoje wyroby zgodnie z warsztatem i tradycją sprzed kilkudziesięciu lat, na wzór rękodzielniczego rzemiosła przekazanego przez matkę.

Artystyczne walory jej wyrobów sprawiają, iż są one eksponowane na wystawach, stoiskach promocyjnych miasta Łowicza i Powiatu Łowickiego. Zdobią też witryny sklepów z pracami rodzimych twórców. Rękodzielnicze wyroby autorstwa Pani Bronisławy Skwarnej można zobaczyć w zbiorach Muzeum w Łowiczu.

Jako propagatorka łowickiego rękodzieła ludowego Pani Bronisława uczestniczy w pokazach i warsztatach prowadzonych w szkołach na terenie Powiatu Łowickiego m.in.: w Zdunach, Chąśnie, Błędowie, Parmie, Gągolinie. Taka forma kultywowania tradycji cieszy się dużym uznaniem wśród młodego pokolenia.

Przez wiele lat Pani Bronisława należała do Stowarzyszenia Regionalnego Wsi Urzecze oraz działającego przy nim Zespołu Folklorystycznego „Łowiczanie". W tym okresie uczestniczyła w wielu koncertach w kraju. Wielką sławą cieszył się obrzęd łowickiego wesela odbywający się w Skansenie Wsi Łowickiej w Maurzycach, w którym laureatka wcielała się w jedną z ról, propagując tym samym gwarę ludową łowicką, pieśni i przyśpiewki łowickie.

Oficjalnie Państwowy Zespół Ludowy powołał do życia dekret Ministerstwa Kultury i Sztuki z 8 listopada 1948 roku, polecający Tadeuszowi Sygietyńskiemu zorganizowanie zespołu ludowego, którego zadaniem miała być troska o tradycyjny repertuar ludowy, oparty na pieśniach, przyśpiewkach i tańcach wsi mazowieckiej i regionalnej tradycji artystycznej.

Od 64 lat zespół pełni zaszczytną funkcję Ambasadora Kultury Polskiej na świecie. Swoją działalnością promuje polski folklor, dając rocznie blisko 100 koncertów. Najbardziej rozpoznawalnym kostiumem ludowym, w którym prezentuje się chór zespołu podczas każdego koncertu jest kostium łowicki.

W dorobku artystycznym zespołu są opracowania 42 regionów, jednak folklor łowicki wraz z charakterystycznymi melodiami, przyśpiewkami, krokami tanecznymi i grupą strojów pojawia się w każdym koncercie pełnospektaklowym w scenie finałowej („Łowiczanka jestem").

„Mazowsze" to polski folklor, który zdobył uznanie na największych światowych scenach. Mazowsze to prawie 7 tysięcy koncertów dla blisko 18 mln widzów, 23 mln przejechanych kilometrów, 234 zagraniczne trasy koncertowe, 185 odwiedzonych miejscowości w Polsce. „Mazowsze" ma 100 artystów, 21 ton bagażu, 1500 kostiumów i ponad 60 lat doświadczenia.

Premierowy występ Zespołu odbył się 6 listopada 1950 roku. Początkowo program artystyczny składał się z piosenek przeplatanych tańcami z centralnej Polski. Już w 1951 roku „Mazowsze" wyruszyło na podbój świata, zaczynając od wizyty w Rosji. Po trzech latach polskie władze zezwoliły na wyjazd zespołu za „żelazną kurtynę".

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Filip Chajzer o MBTM

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lowicz.naszemiasto.pl Nasze Miasto