Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Harasiuki. Zagroda kowalska w Krzeszowie Górnym

d.
Gmina Harasiuki (powiat niżański) pachnie grzybami i zachwyca malowniczym położeniem w Kotlinie Sandomierskiej, u bram Roztoczańskiego Parku Narodowego. Warto odwiedzić te strony latem, goszcząc np. w sąsiednim Rudniku nad Sanem, znanym w Polsce ośrodku wikliniarstwa. Ale także w słoneczny zimowy dzień nie będziecie się nudzić w Harasiukach. Przez cały rok podziwiać można tu wyjątkowy miniskansen – zagrodę lasowiacką. Kuźnia i chałupa kowala wraz ze stodołą znajdują się w oddalonej o dwanaście kilometrów na południowy zachód od Harasiuk wsi Krzeszów Górny.

Zagroda kowalska powstała z trzech budynków przeniesionych na plac przy tutejszej szkole pod koniec lat 90. ubiegłego stulecia. Na początku było tu muzeum szkolne i przekazywana uczniom pasja miejscowego nauczyciela historii. Bogdan Świerszcz jest dziś kustoszem zagrody, nieodpłatnie oprowadza po skansenie turystów indywidualnych oraz grupy zorganizowane. Skansen czynny jest codziennie w stałych godzinach: od poniedziałku do piątku – od 13.00 do 20.00, w soboty i niedziele – od 14.00 do 19.00, ale warto zadzwonić wcześniej do kustosza pod nr 0-15 879 32 00 i umówić się na zwiedzanie. Pan Bogdan mieszka w pobliżu zabytkowej zagrody, naprzeciwko remizy strażackiej. Instytucjonalnym opiekunem skansenu jest Gminny Ośrodek Kultury w Harasiukach (tel. 0-15 879 13 31).

Zagrodę tworzą trzy budynki: chałupa przeniesiona ze wsi Ryczki oraz krzeszowska kuźnia i stodoła. Po przetransportowaniu na nowe miejsce zabytkowe obiekty zostały odbudowane tradycyjnymi metodami, osadzone na kamieniach i otoczone płotem z drewna dartego. W pochodzącym z okresu międzywojennego domu mieszkalnym odnajdziemy trzy izby: sień, komorę i izbę dużą. Żyła tu trzypokoleniowa rodzina kowala. Dzięki zgromadzonym w chałupie sprzętom i wyposażeniu można tu mieszkać i pracować przez cały rok. Podobnie jest z kuźnią (1948 rok), wyposażoną w kompletny zestaw narzędzi. Można w niej wykonywać wszystkie kowalskie prace, takie jak kucie koni, okuwanie wozów i narzędzi rolniczych oraz wszystkie prace związane z metalem.
Stodoła jest w krzeszowskiej zagrodzie najstarsza – pochodzi z końca XIX wieku. Ma za sobą już dwie przeprowadzki. W stodole i na podwórku znajdziemy sprzęty potrzebne do pracy na roli i w gospodarstwie (m.in. kierat, kobylica, przyrząd do robienia powrozów). Wszystkie zgromadzone tu eksponaty są darami mieszkańców okolicznych wiosek. Warto tu być. I wystarczy tu być - zwiedzanie nic nie kosztuje.

Z Harasiuk dojedziemy do skansenu drogą prowadzącą na gminę Krzeszów (łącznik między drogami 858 i 863). Po przejechaniu ok. 7 km skręcamy w lewo we wsi Podolszynka Ordynacka. Od krzyżówki do Krzeszowa Górnego jest ok. 5 kilometrów.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

9 ulubionych miejsc kleszczy w ciele

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na przemysl.naszemiasto.pl Nasze Miasto