Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Dobre informacje dla spółdzielców ŁSM z policyjnym ostrzeżeniem

Rafał Klepczarek
Armand Ruta, prezes ŁSM
Armand Ruta, prezes ŁSM Rafał Klepczarek
Około dziewięciu tysięcy mieszkańców Łowickiej Spółdzielni Mieszkaniowej w lipcu otrzymało rozliczenia kosztów zużycia wody i korekty czynszowe związane z podwyżkami cen jej dostarczania i odbioru ścieków. Do dokumentów ŁSM dołączyła policyjną ulotkę z informacjami dla osób starszych i samotnych.

- Rozliczenie wody wyszło bardzo dobrze, gdyż mieszkańcy zaoszczędzili ponad 1 mln zł, które zwrócimy im w opłatach czynszowych – informuje Armand Ruta, prezes ŁSM. – Jest to zasługa nie tylko lokatorów, ale także miejskiej ciepłowni, która montuje nowoczesne węzły ciepłownicze z odrębnym pomiarem podgrzania wody i zużycia ciepła.
Do rozliczeń dołączono ulotkę, która ma uczulić szczególnie starsze i samotne osoby na działania oszustów – informuje Urszula Szymczak, rzecznik łowickiej policji. - Przedstawiamy w niej mechanizmy oszustw na wnuczka, na policjanta i urzędnika oraz sposoby, jak ich uniknąć.
Ulotki trafiły do spółdzielców za sprawą radnej miejskiej Zofii Wielemborek, która poddała ten pomysł pod rozwagę władzom spółdzielni i policji.
Poniżej przedstawiamy treść ulotki dołączonej przez ŁSM.
Przestępcy podszywają się pod różne osoby. Oto metody popełniania przestępstw:

"na wnuczka" – rozmówca dzwoniący na telefon stacjonarny przekonuje, że jest Twoim wnuczkiem, krewnym lub inną bliską osobą z Twojej rodziny. Informuje, że uległ wypadkowi lub znajduje się w innej trudnej sytuacji i natychmiast potrzebuje pieniędzy, a za chwilę w mieszkaniu zjawi się po nie kolega.

PAMIĘTAJ! Zawsze zachowaj czujność i zweryfikuj tę informację, dzwoniąc do najbliższych z rodziny!

"na policjanta" – rozmówca dzwoniący na telefon stacjonarny podaje się za członka rodziny (najczęściej wnuczka). Tłumaczy zmieniony głos chorobą. Najczęściej podaje nagłą potrzebę pokrycia szkód po wypadku drogowym, nagłą i ważną operacją. Następnie prosi o pożyczenie dużej sumy pieniędzy. Chwilę po zakończeniu rozmowy dzwoni kolejna osoba informując, że jest policjantem i oznajmiając, że poprzednia rozmowa była próbą wyłudzenia pieniędzy. Prowadzona jest tajna akcja, mająca na celu rozbicie grupy oszustów i że musisz w niej pomóc. Nalega, aby w tym celu wypłacić pieniądze i przekazać je wyznaczonej osobie.

PAMIĘTAJ! Funkcjonariusze nigdy nie informują o prowadzonych przez siebie sprawach telefonicznie. Nigdy nie proszą też o przekazanie pieniędzy!

"na urzędnika" Zdarzają się przypadki kradzieży przez osoby podające się za pracowników różnych instytucji społecznych (ZUS-u, opieki społecznej, PCK, Caritasu, administracji mieszkań).

Zawsze możesz odmówić wpuszczenia takich osób do domu umawiając się na późniejszy termin wizyty. W tym czasie spróbuj skontaktować się z instytucją, której domniemani przedstawiciele Cię odwiedzili. W większości takich przypadków kradzieży dokonują dwie osoby. Jedna odwraca naszą uwagę, a druga niepostrzeżenie przeszukuje nasze mieszkanie. Nie pokazuj gdzie przechowujesz pieniądze oraz kosztowności.

"na hydraulika" – oszuści podając się za fachowców, wchodzą do mieszkań, pod pretekstem konserwacji lub awarii wykorzystując nieuwagę, kradną z mieszkania pieniądze i kosztowności.

PAMIĘTAJ! Każdorazowo administracja osiedlowa powinna uprzedzić o wizycie takich osób. Wówczas warto przysposobić sobie na czas wizyty inną zaufaną osobę.
Zachowaj ostrożność w domu:
•będąc w domu, zawsze zamykaj drzwi wejściowe,
•nie wpuszczaj obcych do mieszkania, zanim otworzysz – spójrz w wizjer,
•nie ufaj obcym,
•wyjeżdżając z domu na dłużej, poproś zaufanego sąsiada, by zebrał w tym czasie ulotki spod drzwi, otworzył okno i wieczorem zapalił światło, sprawiając wrażenie, że ktoś cały czas jest w mieszkaniu,
Zachowaj ostrożność na ulicy:
•nie noś przy sobie dużej kwoty pieniędzy,
•jeśli chcesz wypłacić gotówkę, poproś zaufaną osobę by Ci towarzyszyła,
•nie noś przy sobie karteczki z PIN-em od karty bankomatowej i absolutnie nie zapisuj go na karcie, najlepiej nauczyć się go na pamięć,
•uważaj na tłok, będąc na targowicy, w autobusie czy pociągu. Kieszonkowcy wykorzystują tłok bądź sami go stwarzają, a następnie kradną. Nie przechowuj zatem dokumentów i pieniędzy w tylnych kieszeniach spodni, w zewnętrznych kieszeniach płaszcza czy kurtki. Zwróć też uwagę na podręczne torby, nie pozostawiaj ich bez opieki,
•nie spaceruj wieczorami w miejscach nieuczęszczanych i nieoświetlonych,
•uważaj na to komu i gdzie podajesz swoje dane, zadbaj o dyskrecję.
W sytuacji zagrożenia natychmiast powiadom Policję
Dzwoń pod numer 112.

od 7 lat
Wideo

Pensja minimalna 2024

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lowicz.naszemiasto.pl Nasze Miasto