Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Album o I wojnie światowej w Łowiczu (Foto)

Rafał Klepczarek
Album o I wojnie światowej w Łowiczu. Łowicki Ośrodek Kultury zaprasza na promocję książki "I wojna światowa w Łowiczu 1914-1918". Jej pomysłodawcami i redaktorami są: Maciej Malangiewicz, dyrektor ŁOK oraz znany satyryk Jacek Rutkowski. Spotkanie promujące to ciekawe wydawnictwo albumowe przewidziane jest w sali kina Fenix na godz. 16 w sobotę, 15 listopada. Pozycja będzie kosztowała ok. 30-35 zł.

- Celem projektu jest upamiętnienie 100. rocznicy wybuchu I wojny światowej i przedstawienie drogi do wolności na przykładzie regionu łowickiego - informuje Maciej Malangiewicz, dyrektor ŁOK. - Projekt jest wynikiem współpracy ŁOK i zaproszonych partnerów. Kwerendy obejmowały prasę lokalną z lat 1914-36, akta miasta Łowiczu z zasobu Archiwum Państwowego w Warszawie oraz zasoby Muzeum w Łowiczu.
W publikacji znalazło się ponad 200 archiwalnych fotografii, map, dokumentów oraz skompletowana seria 34 oryginalnych pocztówek niemieckich prezentujących Łowicz w latach 1914-15. Publikacja ŁOK zawiera także niepublikowane rękopisy pamiętników uczestników wydarzeń z tamtych lat: Stanisława Wódki „Jak tylko pamięcią sięgnę. Streszczenie z mego życia od dzieciństwa do starości”, Władysława Anyszki „ Zapiski z wielkiej wojny europejskiej” oraz obszerne fragmenty wspomnień Karola Rybackiego „Notatki jeńca z Danholmu i zamku Celle” wydane w 1928 roku. Swoje zbiory udostępnili również kolekcjonerzy prywatni.

Łowicz obok Sochaczewa należał do tych miast powiatowych na Mazowszu, które najbardziej odczuły bezpośrednie skutki wojny w pierwszym roku jej trwania. Front na 8 miesięcy (XII 1914-VII 1915) ustabilizował się na linii dolnej Bzury i Rawki 20 km od miasta, Łowicz będąc węzłem komunikacyjnym stał się podstawowym punktem etapowym dla wojsk niemieckich; miasto służyło za składnicę materiałów wojennych, żywności, furażu dla koni, wiele budynków zamienia się w szpitale. Przynosi to dla miasta opłakane skutki. Użycie gazów chemicznych wiosną i latem 1915 roku, było wydarzeniem, które wpisało się do niechlubnych kart historii. W publikacji prześledzimy nieznane wydarzenia i fakty, poznamy postacie cywilne i wojskowe o charakterze lokalnym, które zmieniły bieg historii. Praca jest wspólnym wysiłkiem wielu osób, które chcą młodemu pokoleniu przekazać nieznane fakty naszej wielokulturowej „małej ojczyzny”.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Filip Chajzer o MBTM

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lowicz.naszemiasto.pl Nasze Miasto