Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Afrykański Pomór Świń coraz groźniejszy. Konferencja w Zduńskiej Woli

Agnieszka Olejniczak
Agnieszka Olejniczak
Konferencję na temat Afrykańskiego Pomoru Świń zorganizowano w Zduńskiej Woli. Choroba niebezpiecznie zbliża się do granic województwa łódzkiego.

W Zduńskiej Woli przygotowano konferencję poświęconą Afrykańskiemu Pomorowi Świń. Służby powiatowe i wojewódzkie, które zajmują się przeciwdziałaniu rozprzestrzeniania się chorób zwierzęcych informowały o obecnej sytuacji i sposobach przeciwdziałania roznoszeniu wirusa ASF.

- Najważniejsze jest żeby nie dopuścić do zawleczenia do nas choroby - twierdzi Sławomir Borkowski, powiatowy lekarz weterynarii.

Sposoby radzenia sobie z problemem, to przede wszystkim tzw. bioasekuracja, czyli przygotowanie gospodarstwa tak, by wyeliminować możliwość przedostania się zarazków z zewnątrz. To wszelkie działania począwszy od dezynfekcji, poprzez kontrolę osób i pojazdów trafiających do gospodarstwa, po rozważne kupowanie prosiąt ze sprawdzonego źródła.

Obecnie w Polsce wirus ASF dotarł już do Wisły i ją przekroczył. Jest na rubieżach województwa łódzkiego.

Jak podaje Magdalena Krzeszewska Zachary w Wojewódzkiego Inspektoratu Weterynarii w Łodzi, w 2018 roku w kraju stwierdzono już 360 przypadków wystąpienia Afrykańskiego Pomoru Świń u dzików i 3 ogniska choroby w gospodarstwach rolnych. W 2017 roku było to 741 przypadków oraz 81 ognisk choroby.

Dotknięte są nią już cztery województwa: podlaskie, warmińsko - mazurskie, lubelskie i mazowieckie. ASF wystąpił dotąd w 28 powiatach wschodniej i północnej Polski.

Choroba, jak podkreślają służby, może być zwalczana tylko metodami administracyjnymi. Nie ma szczepionki, jaką można poda zwierzętom. Stada, w jakich zostanie stwierdzona muszą zostać wybite. Z obszaru dotkniętego chorobą nie wolno eksportować mięsa wieprzowego ani żywca.

W województwie łódzkim zarządzeniem wojewody doprowadzono do odstrzelenia znacznej liczby dzików. Przygotowywane są kolejne zarządzenia, które nakładać będą na koła łowieckie obowiązek odstrzelenia kolejnych zwierząt. Możliwe, że dojdzie też do tzw. aktywnego poszukiwania padłych dzików - służby leśne i myśliwi będą przeszukiwać lasy w poszukiwaniu martwych zwierząt, które mogły zarazić się wirusem ASF.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Rolnicy zapowiadają kolejne protesty, w nowej formie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na zdunskawola.naszemiasto.pl Nasze Miasto